Jihozápad Číny zasáhlo silné zemětřesení

Peking – Hornatou oblast provincie S'-čchuan na jihozápadě Číny postihlo zemětřesení o síle kolem šesti stupňů. Úřady hlásí jednu oběť a 60 zraněných. Tři lidé jsou v kritickém stavu. Celkově zemětřesení postihlo kolem 55 000 lidí.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo asi 103 kilometrů západně od města Le-šan, kde žije asi 1,2 milionu obyvatel, a 30 kilometrů od města Kchang-ting s asi 120 000 obyvateli převážně tibetské národnosti. Otřesy byly zaznamenány krátce před 17:00 místního času (10:00 SEČ) a vycházely z hloubky 14,6 kilometru.

Jednu ženu zabilo padající sklo z rozbitého okna. O zraněných čínské zdroje zatím podrobnější informace neposkytly. Vedle dvou zřícených domů hlásí škody letiště v Kchang-tingu, lety z něj to ale nenarušilo.

Sesuvy na dálnici zablokovaly stovku aut

Otřesy přerušily dodávky elektřiny v městečku Tcha-kung, které bylo nejblíže epicentru, a v místním chrámě poškodily sochu Buddhy. Na dálnici spojující S'-čchuan s Tibetem zablokovaly sesuvy půdy zhruba stovku automobilů. Úřady do oblasti vyslaly záchranné týmy.

Žádné větší škody naproti tomu nepostihly Kchang-ting, který je hlavním městem Tibetské autonomní prefektury Kardze. Mluvčí prefektury uvedla, že otřesy ve městě nepřerušily dodávky elektřiny, nenarušily dopravu ani komunikační prostředky. Na nových budovách ve městě, které jsou postaveny s odolností až do osmi stupňů Richterovy stupnice, se významnější poškození neobjevila.

Ve stejné provincii zabilo zemětřesení o síle 7,9 stupně v roce 2008 více než 80 000 osob. Od té doby se zde výrazně zpřísnily normy pro stavby nových domů a zlepšila se schopnost reakce na přírodní katastrofy. Otřesy o síle 6,1 stupně letos v létě v oblasti asi 370 kilometrů severovýchodně od hlavního města provincie Jün-nan Kchun-mingu prakticky srovnaly se zemí mnoho starších domů a zabily kolem 600 lidí. Jün-nan sousedí na severu s provincií S'-čchuan.