Slovenská rošáda - ministr školství se stal šéfem parlamentu

Bratislava - Novým slovenským ministrem školství se dnes stal dosavadní státní tajemník (náměstek) tohoto ministerstva Juraj Draxler. Do funkce ho jmenoval prezident Andrej Kiska, který krátce předtím přijal demisi dosavadního ministra Petera Pellegriniho. Ten pak byl odpoledne zvolen novým předsedou slovenského parlamentu.

Video Slovenskou vládu čeká další personální rošáda
video

Slovenskou vládu čeká další personální rošáda

Slovenskou vládu čeká další personální rošáda

24/11

Milan Žitný: Pellegrini musí ukázat, co v něm je

Devětatřicetiletý Pellegrini se stal ministrem ve vládě sociálních demokratů (Směr-SD) na začátku července, kdy z pozice státního tajemníka na ministerstvu financí nahradil na postu ministra školství Dušana Čaploviče, jenž podal demisi. Pellegrini se v červnu stal také místopředsedou Směru-SD. Očekává se, že už dnes bude zvolen novým šéfem parlamentu, kde mají sociální demokraté pohodlnou většinu.

Podle některých by mohl Pellegrini v budoucnu nahradit dokonce Fica coby premiéra. Sám Fico prohlásil, že Pellegrini patří „do generace politiků, která má nepochybně delší politickou budoucnost, než mají politici mého typu, kteří působí v politice od roku 1990“. Řekl to po jednání vedení strany, které rozhodlo o nominaci na post předsedy parlamentu.

Zatímco v sociální demokracii Pellegriniho většinou chválí, z opozice znějí slova jako „arogantní, nekompetentní mladík s chováním politruka“. Stejné řeči přitom o sobě před deseti lety poslouchal právě Fico. „Pellegrini je spíše nová postava, která musí ukázat, co v ní je. Zatím se projevuje, ať už v pozici státního tajemníka, nebo nového ministra školství, jako člověk, který poslouchá svého předsedu,“ říká publicista Milan Žitný.

Ve funkci předsedy Národní rady Pellegrini nahradil Pavola Pašku, který před více než týdnem nečekaně oznámil rezignaci na tento významný politický post a také na post poslance. Paška v uplynulých týdnech čelil kritice opozice za to, že se prý podílel na údajně předražených dodávkách techniky do zdravotnických zařízení.

V minulosti Paška působil ve firmě, která měla za přemrštěnou cenu dodat diagnostický přístroj do státem ovládané nemocnice v Piešťanech. Kauza, která stála křeslo i ministryni zdravotnictví Zuzanu Zvolenskou, stranu vážně poškozovala. Paškovi tak demisi nikdo příliš nevymlouval. „Je to velmi zdatný politik a jednoduše se rozhodl nevykonávat veřejnou funkci předsedy parlamentu,“ uvedl pouze premiér Fico.