Polsko posílí záložní síly, podobný krok zvažuje i česká armáda

Varšava/Praha - V souvislosti s konfliktem na Ukrajině chce polská vláda vycvičit záložní armádní síly - mají to být stovky tisíc lidí. Cílem je vytvořit civilní jednotky schopné bránit města a strategické objekty v případě ohrožení země. O podobných plánech opatrně mluví také české ministerstvo obrany. Nové posily by tuzemská armáda lákala i na vyšší finanční odměny.

Sdružení polských záložáků jsou činnými organizacemi, jejichž členové se každoročně účastní několika pravidelných cvičení. Během nich brání nebo obsazují strategické objekty. A cvičí i další činnosti. Zatím to byl z jejich strany spíše jen koníček, což se však brzy může změnit. Právě o tyto jednotky má totiž podle nového vládního zmocněnce zájem polský stát. 

„Má jít o vojsko, které není závislé na kasárnách, není pro lidi jejich hlavním zaměstnáním. Mají ho Švýcaři, Norové, Švédi, Dánové. V jistém smyslu jde o (obdobu) americké Národní gardy,“ vysvětluje Romuald Szeremetiew, polský vládní zmocněnec pro záložní síly.

Video Polští záložáci se scházejí na pravidelných cvičeních
video

Polští záložáci se scházejí na pravidelných cvičeních

Polsko má bezprostřední hranice s Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou. Potenciální ohrožení z uvedených teritorií bere kvůli historickým zkušenostem velmi vážně. Zhruba stotisícová polská armáda dokáže podle generálního štábu zastavit nepřítele na několik dní – než přispěchají spojenci. Chybí jí ale záložní síly v podobě vycvičených lokálních jednotek, schopných ochránit mosty, nemocnice a další klíčové objekty.

Polští záložáci tvrdí, že mají k dispozici několik set tisíc lidí. „Zájem je obrovský. Teď je třeba najít pro celý projekt finanční zdroje, uniformy, vybavení a taky provést výcvik. Ten může trvat několik měsíců, aby splnil zadání celého projektu,“ tvrdí Marcin Waszczuk, velitel záložní vojenské organizace „Střelec“.

O zálohy se chce v budoucnu více opírat i Česko

Ideální scénář ministerstva obrany předpokládá mít k dispozici 10 až 15 tisíc mužů a žen coby aktivních záložních sil. V tuto chvíli je jich pouze desetina. Nové posily, které by se v případě potřeby přidaly po bok profesionálních vojáků, chce armáda nalákat i na vyšší finanční odměnu. „Bude zvýšena jejich odměna za službu ze současných šesti tisíc na dvanáct tisíc a u studentů tato motivační odměna může dosáhnout až dvaceti tisíc,“ potvrzuje Jana Růžičková, tisková mluvčí Generálního štábu AČR.

Jednodušší by také mělo být uvolňování „záložáků“ z práce pro případná cvičení. Dříve než dosud by vláda navíc mohla začít i s povinnými odvody, a to ještě před oficiálním vyhlášením stavu ohrožení.