Sankcemi chtějí USA změnit náš režim, řekl ruský náměstek

Moskva – Spojené státy se svými sankcemi snaží dosáhnout změny režimu v Rusku. Podle agentury TASS to v ruské Státní dumě prohlásil náměstek ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov. Dal také najevo přesvědčení, že Spojeným státům potrvá celá desetiletí, než uznají, že Krym je součástí Ruské federace. Stejně jako jim prý dlouho trvalo „uznání vstupu pobaltských států do Sovětského svazu“.

Video Zpravodaj ČT: Podle Kremlu může zmírnění napětí trvat dekády
video

Zpravodaj ČT: Podle Kremlu může zmírnění napětí trvat dekády

Zpravodaj ČT: Podle Kremlu může zmírnění napětí trvat dekády

Analytik: V úterní klid zbraní nevěřím

„Za formálně prohlašovaným cílem donutit nás ke změně pozice vůči Ukrajině je patrný a prakticky neskrývaný cíl vytvořit sociálně ekonomické podmínky pro změnu moci v Rusku,“ citovala agentura zástupce šéfa ruské diplomacie. Takový vývoj se stal „jednou ze zahraničněpolitických priorit Washingtonu“, dodal. 

Rjabkov vládě USA rovněž vyčetl, že k jejím prioritám rovněž „vždy patřilo úsilí odtrhnout od Ruska země SNS“, tedy republiky bývalého Sovětského svazu. A tato snaha se podle něj „od začátku letošního roku objevila s novou silou a ve zvláště agresivní formě“. 

Ruský diplomat poslancům dále řekl, že překonání situace vzniklé ukrajinskou krizí a zavedením sankcí vůči Rusku potrvá dlouho. „Neumím říci, jestli jde nyní o novou 'studenou válku', ani jak dlouho nynější období potrvá, ale vím jedno: dostat se ze situace s americkými sankcemi nám potrvá dlouho, mnoho let,“ uvedl.

Vladimír Votápek, analytik:

„Je to projev toho, že je Moskva citelnými sankcemi zahnaná do kouta. Já se ale domnívám, že pokud prezident Putin nebude čelit vážné nespokojenosti na domácí půdě, tak jakékoliv mezinárodní sankce s Kremlem nepohnou. Nedomnívám se, že bude Putin donucen jít na nějaké zásadní mírové kroky.“


Ozbrojenci na východě Ukrajiny
Zdroj: ČT24

Na Ukrajině mezitím dál dochází k porušování příměří. Nejméně dalších šest civilistů přišlo podle Kyjeva o život během uplynulých 24 hodin. Informovala o tom agentura Ukrinform s odvoláním na tiskové středisko vojenské operace vedené armádou proti proruským separatistům, podle něhož jde o oběti palby povstalců. 

Mluvčí ukrajinské armády Dmytro Tymčuk dnes na svém facebookovém účtu tvrdil, že ruská armáda o víkendu poslala povstalcům další zbraně, včetně houfnic, a munici. Rovněž prý do povstaleckých oblastí Donbasu přešli další ruští žoldáci a nové jednotky z útvarů přesunutých k ukrajinským hranicím. Mají nahradit utrpěné ztráty z předchozích dnů. 

Podle Tymčuka na území kontrolovaná vzbouřenci dorazily i oddíly speciálních sil ruského ministerstva vnitra. Původní jednotky přesunuté na východ Ukrajiny přišly údajně o čtvrtinu původního počtu svých příslušníků. Ukrajinská armáda ráno rovněž uvedla, že rebelové za posledních 24 hodin v 55 případech porušili příměří palbou z děl a raketometů. 

V Kyjevě, v Moskvě i v povstaleckém Doněcku se v posledních dnech hovoří o chystané schůzce kontaktní skupiny opět v Minsku. V září se tam zástupci ukrajinské vlády, povstalců a Moskvy za přítomnosti představitelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dohodli na příměří, které je však od té doby stále porušováno, z čehož se strany obviňují navzájem. Nová schůzka by měla zajistit respektování klidu zbraní.