Rubrika Festivalové hvězdy

Barry Levinson je trochu Rain Man. Nemá rád reflektory, na Oscarech ani ve Varech

Oscarový režisér Barry Levinson uvedl v pátek v Karlových Varech svůj zřejmě nejslavnější film – Rain Mana. Dojímavý snímek s Dustinem Hoffmanem a Tomem Cruisem o autistovi a jeho postupném sbližování s bratrem měl premiéru v roce 1988. Festival promítl také Levinsonovu satiru Vrtěti psem a nejnovější televizní počin Paterno.
7. 7. 2018|

Blouděním to začalo, Vary nekončí. Festival oceňuje Jaromíra Hanzlíka

Několikaminutový potlesk vestoje odměnil Jaromíra Hanzlíka, když na festivalu v Karlových Varech ve čtvrtek uvedl drama Bloudění. V jeho filmografii pozapomenutý snímek byl podstatný pro Hanzlíkovu hereckou kariéru, a dovedl ho tak ke slavnějším rolím, jakým byl strýc Pepin, záchranář Jandera nebo doktor Mráček. Za umělecký přínos české kinematografii převezme Hanzlík ještě v sobotu Cenu prezidenta karlovarského festivalu. Ocenění pro něj ovšem neznamená závěrečnou bilanci, letos se chystá začít natáčet nový film.
6. 7. 2018|

Nebuďte hluší k problémům neslyšících, upozorňuje oscarové Tiché dítě

Mezi letošní festivalové hosty, kteří se mohou pochlubit oscarovou soškou, patří i dvojice Rachel Shentonová a Chris Overton – tvůrci krátkého filmu Tiché dítě. Příběh o hluché dívce, která se naučí komunikovat až pomocí empatické sociální pracovnice, vzbudil vlnu zájmu o problémy hluchoněmých.
5. 7. 2018|

„Máme sny, ale nakonec všechno pokazíme.“ Terry Gilliam doprovodil do Varů Dona Quijota

Muž, který zabil Dona Quijota je film, který si režisér Terry Gilliam vyvzdoroval. Chvílemi to totiž vypadalo, že spíš Don Quijot – obrazně myšleno – zabije tohoto amerického filmaře. Od prvotního nápadu do premiéry totiž uplynulo bezmála třicet let. Jestli všechna anabáze stála za to, mohli posoudit i návštěvníci festivalu v Karlových Varech, kam Gilliam přijel svůj snímek osobně uvést.
5. 7. 2018|

Dokumentaristka z Mosulu: Válka není jen dobro a zlo, je to šedá oblast, ve které se děje všechno

„Kamera funguje jako filtr od všech strašných tragédií, které vidíte,“ říká Jana Andert, blízkovýchodní reportérka, jejíž první dokument vybral karlovarský festival do dokumentární soutěže. Jmenuje se V Mosulu a je syrovým a zároveň intimním vhledem do bitvy, kterou o město svedla irácká armáda s Islámským státem. Osm měsíců, až do vítězného konce, s vojáky do prvních linií jezdila i Jana Andert.
4. 7. 2018|

Greg Shapiro čeká všude. Producent je počtvrté hostem Varů

Dobrý film potřebuje dobrého producenta. Jeden takový se letos vrátil do Varů už počtvrté. Greg Shapiro je držitelem Oscara za film Smrt čeká všude, diváky ale také pobavil komediální sérií Zahulíme, uvidíme a v Česku nedávno natáčel thriller Dítě číslo 44 s Tomem Hardym.
3. 7. 2018|

Anna Paquinová: Oscar v jedenácti? Zažila jsem i víc vzrušující věci

Od doby, kdy Anna Paquinová získala coby jedenáctiletá Oscara, vyrostla v respektovanou herečku. Jako takovou ji mohli poznat diváci na festivalu v Karlových Varech, jehož je hostem. Přijela představit svůj poslední počin - Sklenku na rozloučenou, režijní debut jejího manžela Stephena Moyera.
2. 7. 2018|

Z undergroundu k Oscarům. Richard Linklater je (bývalý) flákač s nezávislým duchem

Jedna z mnoha karlovarských sekcí je poctou americké organizaci Austin Film Society. Od osmdesátých let podporuje originální nezávislé tvůrce a její zakladatel Richard Linklater ji přijel na festival přiblížit osobně. Uvedl v ní svůj kultovní titul Flákač.
2. 7. 2018|

Nejsi jako Nico. Trine Dyrholmová nechce imitovat Warholovu múzu

Byla múzou Andyho Warhola a zpívala s kapelou Velvet Underground. Christy Päffgenová, která si říkala Nico, byla ikonickou osobností šedesátých let. Zemřela v roce 1988, přesto se s ním mohli letos setkat návštěvníci karlovarského festivalu. K hostům prvních dnů filmové přehlídky totiž patří i dánská herečka Trine Dyrholmová, která Nico loni ztvárnila v melancholickém životopisném snímku.
1. 7. 2018|

Věznice Shawshank dovede Timu Robbinsovi zlepšit den, Trump zhoršit

Neprávem vězněný účetní z věznice Shawshank a traumatizovaný muž podezřelý z vraždy v dramatu Tajemná řeka. Dvě nejpodstatnější role amerického herce a filmaře Tima Robbinse – první ho proslavila, za druhou získal Oscara. V pátek Robbins přidal k prestižní americké sošce další ocenění – při zahájení karlovarského festivalu obdržel Křištálový gobus za přínos světovému filmu. A Varům a tamním fanouškům věnuje i další dny.
30. 6. 2018|