Národní nápoj Čechů má další konkurenci: Cider

Praha – Češi začínají přicházet na chuť cideru – tradičnímu alkoholickému nápoji kvašenému z jablek či hrušek. Podle nově vzniklé Unie lokálních výrobců cideru za poslední rok přibylo jen v Praze asi 50 podniků, kde se cider podává. „Některé podniky nabízí i točený cider a na zimních trzích nahrazuje někdy horký cider se skořicí tradiční svařené víno,“ pochvaluje si zástupce unie Cyril Holub.

Zakladateli unie, která chce cider v Česku propagovat, jsou jablářství FH Prager, vinařství Winepunk a společnost Cidrerie. Inspirací pro její vznik byla zakladatelům asociace britských výrobců cideru. I díky jejímu působení je dnes prý 45 procent britské produkce jablek použito k výrobě cideru.

Holub spočítal, že v Česku jsou v současnosti tři větší výrobci cideru a více než desítka menších či příležitostných producentů. Spolu s ciderem ze zahraniční produkce tím podle něj roste nenápadná konkurence tradičnímu pivu a vínu. V Česku roste zájem o cider především v kosmopolitní Praze a mezi ženami, které ovocný nápoj v řadě případů upřednostňují před pivem.

V západní Evropě už pivu šlape na paty

Cider je populární především v západní Evropě – v Británii, Irsku, Švédsku, Francii nebo Španělsku. Například v Anglii vzrostl prodej tohoto nápoje za posledních deset let o polovinu, zatímco konzumace piva ve stejném období o pětinu klesla. Podle informací z roku 2011 se například v Británii vyprodukuje 600 milionů litrů.

Jablko
Zdroj: Miguel Villagran/ISIFA/Getty Images

Recepty na výrobu ciderů se liší podle krajů i rodinných tradic. Velkou roli hraje to, jaká jablka a jaké technologie se použijí. Některé cidery jsou čiré, jiné perlivé, jiné tiché; některé mají hodně zbytkového cukru a málo alkoholu, jiné naopak. Některé cidery mají zhruba jen jedno procento alkoholu, existují však výrazně silnější nápoje s obsahem alkoholu až 8,5 procenta.

Roční produkce cideru v Česku je aktuálně odhadována asi na 100 000 litrů. Ve srovnání s výrobou piva je však zanedbatelná. I přes pokles způsobený ekonomickou krizí uvaří tuzemské pivovary kolem 18 milionů hektolitrů pěnivého moku ročně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...