Prameny legendární Amazonky určili čeští vědci

Největší, nejdelší, gigantická - indiáni Amazonce říkají Velká řeka. Pro vědce je tento veletok nekonečným zdrojem nových objevů. Autorství jednoho z těch nejvýznamnějších přitom patří Čechům. Ti na přelomu tisíciletí při dvou expedicích k hoře Nevado Mismi v peruánských Andách určili lokaci jejích pramenů. V pořadu Hyde Park hovořil o tomto fenoménu hydrolog Bohumír Janský.

Slova, která určila prameny Amazonky

„Právě tady, v ledovcovém jezeře na úpatí sopky Mismi, pramení Amazonka, a protože ta laguna nemá žádný název, rozhodli jsme se kolektivně, že ji pojmenujeme Laguna Bohemia,“ prohlásila expedice vědců.

Každá kapka vody od pramenů Amazonky překoná na cestě k Alantiku až 7 000 km. Jihoamerický veletok tak až relativně nedávno získal poslední prvenství, které mu chybělo.

Vědci došli k závěru, že pramen není jediný. Dostalo se jim proto toho luxusu, že oslavovat mohli víckrát. Tím nedokázali nic menšího, než že přepsali učebnice. Ty ještě v 90. letech minulého století říkaly, že nejdelší řekou světa je Nil. To už teď po výpravách Bohumíra Janského neplatí. Amazonka africký veletok překonává zhruba o 500 kilometrů (víc než kolik měří celý tok Vltavy).

Janský: Jsem hrdý, že jsem Čech

„Výsledek je kolektivní dílo. Češi se tímto tématem začali zabývat už před 300 lety a my jsme na jejich skvělé dílo navázali. Jsem velmi hrdý na to, že jsem Čech,“ říká hydrolog Bohumír Janský.

Výprav k pramenům nejdelší řeky světa bylo deset. Žádná však nebyla tak úspěšná, jako ta Bohumíra Janského. „Především si nikdo nedal tu práci, aby měřil těmi nejpřesnějšími přístroji. My jsme tomu věnovali nejméně jeden měsíc a můžeme říct, že to naše zjištění by mělo být definitivní,“ potvrzuje Luděk Šefrna, pedogog z Přírodovědecké fakulty UK.

„Všechno, co jsme tehdy naměřili, bylo nej – největší, nejdelší, největší plocha povodí. Přijeli jsme do Prahy a řekli jsme tady novinářům, že jsme pravděpodobně objevili pramen Amazonky,“ říká hydrolog Jan Janský.

Peruánský velvyslanec v Praze, který už profesora Janského za práci jeho týmu vyznamenal, to označil za „nejspíš poslední velký geografický objev na této planetě“. Jak je pak tedy vůbec možné, že tak prestižní cíl vědcům z celého světa tak dlouho unikal? Vždyť – slovy profesora Janského – čím je věřícímu Vatikán, tím je pro hydrologa Amazonka.

V Okolí pramenů žije pouze jedna rodina

V okruhu 50 kilometrů žije jedna pastevecká rodina, nic víc. Tato rodina je vlastníkem údolí, kde pramení Amazonka. Jsou to čistě indiánští obyvatelé. Kontakt jsme navázali náhodou. Hledali jsme průvodce a našli jsme syna z této rodiny.

Pro některé zůstává favoritem Nil

Své závěry museli hydrologové ve vědecké komunitě hájit. K přesvědčení pochybovačů by jim přitom jen naměřené údaje nestačily. Zásadní roli tak hrály nejmodernější přístroje, které k jejich zaznamenávání používali. „Když se nás ptali: 'A čím to teda měříte?', bylo vidět, že očekávají, že vyndáme skládací metr nebo pásmo nebo něco. My jsme vyndali laserové dálkoměry a totální geodetické stanice - byli překvapeni,“ vzpomíná Janský.

Podle Janského je Nil obrovská tradice spojená s anglickými cestovateli v dávné minulosti. Je to oblast bývalých anglických kolonií. Je to známější téma. Nové práce o Amazonce nepronikly všude.

Vztah Česká republika a Latinská Amerika

Moje zkušenost je jednoznačná. Nemám radost, jak si vede Česká republika v posledních desetiletích. To, jaké jméno tam mělo dříve Československo, to upadlo v zapomnění. Je mi smutno z toho, když slyším politiky říkat, že tento region je na okraji zájmů. Latinoameričani si nás váží a vrata tam máme přímo dokořán.

Na závěr se však patří říct, že prameny Amazonky i řeka samotná mají stále tajemství, která čekají na odhalení.

56 minut
Hyde Park Civilizace
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Relax

V sobotu se veřejnosti otevře obnovená chata Bohumila Hrabala v Kersku

Od soboty se návštěvníkům po rekonstrukci otevírá chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku. Rekonstrukce chatu navrátila do stavu z osmdesátých let, kdy Hrabal v chatě pobýval. Součástí návštěvnické expozice je původní vybavení ze sbírek Polabského muzea, včetně psacího stroje nebo malované skříně. K autentičnosti prostředí napomohli i dárci, kteří věnovali Středočeskému kraji dobové předměty. Celková cena rekonstrukce vyšla na šest milionů korun.
17. 5. 2024

Ze životně důležité mexické oázy mizí voda

Vojtěška je významným produktem zemědělství v severním státě Coahuila. Tato rostlina, bohatá na vlákninu a proteiny, je zde pěstována po staletí, především pro výkrm zvěře. Pěstování vojtěšky má ale negativní dopad na prastarou oázu Cuatro Ciénegas, nejvýznamnější mokřad v poušti Chihuahua. Tato oáza představuje geologickou anomálii, která podle vědců může přispět k lepšímu pochopení klimatických změn, původu Země a možnosti existence života na Marsu.
25. 3. 2024

Nejmenší únikovou místností je rakev. Majitele inspirovala povídka Edgara Allana Poea

Strach z pohřbení zaživa inspiroval například spisovatele Edgara Allana Poea k napsání povídky Předčasný pohřeb – a tato myšlenka zase majitele hororové únikové hry v Barceloně. Lidé si v ní mohou podobným zážitkem projít, cílem ovšem je se z rakve dostat. K tomu jim má pomoci vyřešení úkolů a spolupráce.
25. 1. 2024

Jóga, umění a tisíc let stará architektura. Nedaleko Londýna cvičili ve svatoalbanské katedrále

Katedrála svatého Albana se těší nejen velkému zájmu poutníků z celého světa, ale také neobvyklé akci –⁠⁠⁠⁠⁠ pod tisíc let starou věží v normanském slohu se v této době scházejí i místní, aby si zacvičili jógu. Už tak duchovní atmosféru podkresluje umělecká instalace Holubice míru sochaře Petera Walkera, sestávající z tisíců papírových holubic svěšených ze stropu.
23. 1. 2024

Setkání Spider-Manů a jezdec v plamenech. Výběr z nejpodivuhodnějších fotografií roku

Fotografové ze světových agentur zachycují nejen tragické porážky a triumfální vítězství, ale také drobné momenty, které by jinak mohly v záplavě palcových titulků uniknout pozornosti. I letos byl svět plný oslav a náhodilých událostí zachycených čočkou fotoaparátu. Připravili jsme pro vás výběr těchto zvláštních snímků.
31. 12. 2023

Sucho i záplavy uplynulého roku na snímcích fotografů napříč světem

Extrémní počasí se v roce 2023 často objevovalo v titulcích novin. Vyschla mnohá jezera, rekordní vedra vyvolala požáry, deště změnily ulice v řeky a smrtící bouře vymazaly celá města. Vědci tvrdí, že s oteplováním Země budou tyto extrémní projevy počasí stále častější a závažnější.
29. 12. 2023

Výběr nejzajímavějších fotografií z ptačí perspektivy za uplynulý rok

Moderní technologie otevírají nové perspektivy na okolní svět. Poskytují možnost zachytit širokou škálu událostí, ať už jsou velké či malé, a zaměřit se na širší kontext. Díky nim můžeme lépe sledovat dopady lidské činnosti i jevy, které jsou mimo naši kontrolu. V tomto článku přinášíme výběr nejzajímavějších fotografií za uplynulý rok.
27. 12. 2023

Od Blair Witch po dinosaury v Chicagu. Strašidelné příběhy se od táboráků přesunuly na internet

„Náš pes štěkal a škrábal na dveře každou noc. Dělal to celé dny, tak jsem si sedl k němu, abych zjistil proč. Když začal znovu štěkat, vyfotil jsem s bleskem zadní dveře. Buďte venku velmi opatrní, protože tohle nevypadá normálně,“ tak začíná vlákno příspěvků na síti X.com uživatele Archesuchus, které doposud vidělo přes 40 milionů lidí. I když po přečtení dalších pár příspěvků je jasné, že se jedná o smyšlený příběh opravdu zručného modeláře, prvotní reakce přiměly autora se k fikci přiznat. Podobné příběhy baví a děsí internet prakticky od jeho vzniku. Množství z nich inspirovalo filmy i knihy, některé povídky zakořenily ve společnosti jako možná pravda.
12. 10. 2023
Načítání...