V Unipetrolu našli leteckou pumu. Policie musela evakuovat přes pět tisíc lidí

Na stavbě nové výrobní jednotky v areálu Unipetrolu našli zaměstnanci při výkopových pracích nevybuchlou 250kilovou leteckou pumu z druhé světové války. Policie proto na víc než dvě hodiny uzavřela silnici I/27 mezi Mostem a Litvínovem. Provoz byl obnoven ve 14:30. Evakuováno muselo být přes pět tisíc lidí. 

Nález oznámili zaměstnanci závodu. Na pumu totiž narazili při výkopových pracích, které se provádí přímo v areálu. Mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl uvedl, že v chemičce zůstali pouze zaměstnanci nezbytní k udržení provozu. „Ti se řídí havarijním plánem, který je zpracovaný pro tyto případy. Kontinuita výroby ohrožena není,“ řekl.

Pyrotechnik nevybuchlou pumu zneškodnil. Podle policejní mluvčí Ludmily Světlákové bude odvezena mimo areál k řízené likvidaci. Žádná obydlí poblíž chemičky nejsou, nebyla proto nutná evakuace obyvatel.

Zaměstnanci narazili na pumu při výkopových pracích
Zdroj: PČR
Policie na víc než dvě hodiny uzavřela silnici I/27 mezi Mostem a Litvínovem, v půl třetí odpoledne byl provoz znovu obnoven.

Před dvěma lety se na Litvínovsku našla rovněž nevybuchlá americká letecká puma při výkopových pracích. O její zneškodnění, které trvalo zhruba dvě hodiny, se tehdy postarali pyrotechnici. Evakuace nebyla nutná. 

Mostecko bylo za války cílem náletů spojenců

Mostecko se stalo během druhé světové války cílem velkých náletů spojeneckého letectva. Chemický závod Rafinerie Sudetenländische Treibstoff Werke v Záluží vznikl za účelem uspokojení potřeb německé válečné mašinerie v dodávkách pohonných hmot a byl významným producentem syntetického benzinu.

Továrna proto neušla pozornosti Spojenců, kteří ji poprvé bombardovali v půlce května 1944, podruhé pak v červenci 1944. Letecké bombardování na jaře 1944 bylo součástí širší kampaně známé jako bitva o benzin. Při zemních pracích v areálu chemičky a jejím okolí se od té doby často najdou nevybuchlé pumy.