Pět rysů v Beskydech dostalo sledovací obojky. Mají přispět k jejich ochraně

Vědcům z brněnské Mendelovy univerzity se podařilo v centrální části Moravskoslezských Beskyd odchytit pět rysích samců, kterým dali sledovací obojky. Odborníci chtějí zmapovat důležité koridory, kterými velké šelmy a další zvířata procházejí. Údaje pak poslouží k vytvoření lepších životních podmínek rysů a k jejich efektivnější ochraně. Šelmy v Beskydech ohrožuje především doprava, ale také pytláci.

Prvním odchyceným rysem se stal už na jaře 2020 roční samec Eman, kterému vědci nasadili telemetrický obojek krátce po jeho osamostatnění. Mladý samec, jenž si stále hledá teritorium, se za rok sledování pohybuje na rozsáhlém území od Lipníku nad Bečvou přes Hostýnské vrchy, Vsetínské a Moravskoslezské Beskydy až po Kysuce na Slovensku. V době letošní rysí říje se pak podařilo odchytit a vybavit sledovacím obojkem další čtyři rysy. Tři z nich jsou mladí dvouletí kocouři, čtvrtý je pětiletý jedinec.

Rysy ohrožují pytláci

„Rysi žijí skrytě a údaje o tom, kudy se krajinou pohybují, nám mohou významně pomoci při jejich ochraně. Pokud se nám podaří zajistit prostupnou krajinu, prospěje to nejen rysům, ale i dalším živočichům. Rysy v Beskydech ale bohužel neohrožuje jen doprava, ale i pytláctví,“ uvedl František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny, vedoucí Správy CHKO Beskydy.

Rysi dostali satelitní telemetrický obojek. „GPS telemetrie je jedním ze základních nástrojů pro efektivní výzkum a ochranu mnoha druhů zvířat na naší planetě. Kromě definování kritických míst z hlediska dopravy a poznání klíčových koridorů se zaměříme i na potravní ekologii, vnitrodruhové nebo mezidruhové vztahy,“ uvedl Martin Duľa, vedoucí odchytového týmu a zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Sledovací zařízení se po čase vypne a odpadne

Sledování pomocí telemetrie vědci nastavují na určité časové období. Zvířata proto nemusí zpětně odchytit a sledovací zařízení jim sundat. „Všichni rysí samci jsou v pořádku, loví a jsou v dobré kondici. Sledovaným zvířatům obojek po určité době automaticky sám odpadne,“ doplnil Duľa.

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Největší populace žije v jihozápadních Čechách a navazujících oblastech v Bavorsku a Rakousku, kde je 60 až 80 dospělých rysů. Je to plachá a samotářsky žijící šelma. Loví menší kopytníky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Vyniká bystrým zrakem a má také výtečný sluch. Je chráněným druhem a patří mezi silně ohrožená zvířata.