Ještědskou lanovku předčasně opustila kabina, má děravou střechu

Jedna ze dvou kabin, které posledních osm let vozily cestující na Ještěd, opustila lanovou dráhu. Pracovníci Českých drah ji sundali během podzimní revize a nahradí ji záložní kabinou. Ta, která dojezdila, měla v provozu vydržet deset let, je však poškožená a potřebuje opravit střechu. Lanovka nejezdí již od října, nejprve byla důvodem epidemická situace, nyní i technická odstávka. Znovu se rozjede nejdříve 21. listopadu.

K lanovce, která jezdí z libereckého Horního Hanychova na Ještěd, patří tři kabiny. Dvě jezdí a třetí vždy slouží jako záložní. Obvykle vydrží jedna kabina bez renovace v provozu deset let. Nynější výměnu sice České dráhy plánovaly, ale kabina, která dráhu nyní opustila, měla původně zůstat na lanech. „Správně bychom měli měnit tu druhou,“ podotkl přednosta lanové dráhy Vladimír Štěpán.

Ukázalo se však, že vyměňovaná kabina je již po osmi letech provozu ve špatném stavu – zatékalo do ní. Do roka by měla být opravená, aby bylo možné sundat i druhou kabinu, která teď bude přesluhovat.

Výměna kabin ještědské lanovky trvá podle strojníka Jiřího Zmátláka asi šest hodin a ke slovu přichází těžká technika. Kabina samotná totiž váží přes tunu a podobnou hmotnost má i závěs s běhounem. „Máme sepsané body, co je třeba udělat, abychom nic nezapomněli. Jedeme podle osnovy,“ uvedl Zamátlák.

Samotnou fyzickou výměnou kabin práce na lanovce ještě neskončí. Potrvají ještě asi týden. Na závěr přijdou brzdné zkoušky s téměř třítunovou zátěží, která má simulovat plně obsazenou kabinu. Testuje se, jak fungují brzdy při běžné provozní rychlosti, což je 36 kilometrů v hodině (respektive 10 metrů za sekundu – tato jednotka se u lanových drah uvádí častěji).

Nejrychlejší lanovka v Česku

Ještědská lanovka je vůbec nejrychlejší lanovou drahou v Česku, například nová lanovka na Sněžku jezdí poloviční rychlostí. Je také jednou z nejstarších lanovek v českých zemích a vůbec nejstarší, která jezdí v původní trase. Z visutých lanovek vznikla jako druhá, provoz zahájila v roce 1933, pět let po původní kabinové lanovce na krkonošskou Černou horu. V letech 1971 až 1975 prošla rozsáhlou rekonstrukcí, kdy dostala i nové kabiny, které na Ještěd jezdí dodnes. Jde také o jedinou dráhu, kterou dodnes provozují České dráhy.

Šikmá délka ještědské lanové dráhy činí 1188 metrů, převýšení je 400metrové. Obvykle za rok sveze kolem čtvrt milionu až 300 tisíc lidí, letošní sezona ovlivněná pandemií covidu-19 byla ale podstatně horší.

„V počtu cestujících jsme na úrovni roku 2010. Přepravili jsme asi 200 tisíc lidí, je to o třetinu méně než za normální situace,“ uvedl přednosta Štěpán. Lanovka byla na jaře téměř dva měsíce odstavena a znovu přerušily dráhy její provoz 22. října. Zda začne jezdit po 20. listopadu, kdy skončí odstávka, bude záležet na epidemické situaci. Podle přednosty není možné zajistit povinné odstupy mezi lidmi v kabině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 1 mminutou

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahují v úterý ráno policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí kraje Helena Frintová policejní zásah na úřadě potvrdila, další informace zatím nesdělila. Podle hejtmana Kamala Farhana (ANO) detektivové shromažďují informace a podklady. Státní zástupce Libor Řeřicha serveru Novinky.cz řekl, že policisté zadrželi dva lidi.
08:46Aktualizovánopřed 21 mminutami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 13 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 19 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025
Načítání...