Diamo chce zjistit, jaké jsou zásoby zlata na Jesenicku. Připravuje geologický průzkum

Přípravy na těžbu zlata na Jesenicku (zdroj: ČT24)

Státní podnik Diamo chce prozkoumat zásoby zlata na Jesenicku v oblasti Zlatých Hor. Už zahájil přípravu projektu geologických prací, ty by měly trvat tři roky. Projekt navazuje na rozhodnutí ministerstva životního prostředí a usnesení vlády o využití superstrategických surovin.

Jan Kotris pracuje v rudných dolech ve Zlatých Horách od roku 1978. Prošel všemi pozicemi, od revírníka až po vedoucího střediska. Zlato se tam těžilo ještě mezi lety 1990 a 1993. „Za tu dobu jsme vytěžili kolem šesti set tisíc tun rudy o průměrném obsahu asi tři gramy, to znamená jeden a půl tuny zlata,“ spočítal vedoucí referátu Diamo Zlaté Hory Jan Kotris.

Průzkumné vrty v podzemí i na povrchu

Ve štolách pod Příčným vrchem by měl podnik po schválení projektu zahájit průzkumné vrty. „Toto je bývalé ložisko západ, dnes už neexistuje, je vyňato z evidence po přepočtu z roku 2001, čili my ho musíme znovu objevit,“ ukázal na mapě Jan Kotris.

Vrtné práce budou probíhat v podzemí i na povrchu. „Na základě analýz a výpočtů zásob dojdeme k nějakému hodnocení v rámci studie proveditelnosti a za nějaké dva, tři roky budeme mít naprosto jasno, zda ložisko je ještě ekonomicky zajímavé,“ vysvětlil vedoucí odboru hornictví státního podniku Diamo Ladislav Pašek.

K přehodnocení využitelnosti zásob zlata v České republice vede vědeckotechnický pokrok v technologii těžby a zpracování těžené suroviny spojený se současným vývojem ceny zlata.
Štěpánka Filipová
mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu

Cena zlata stále roste

Zatímco v srpnu roku 2018 stála troyská unce zhruba dvanáct set amerických dolarů, v současnosti se cena pohybuje okolo dvou tisíc dolarů.

První zmínky o rýžování zlata na Zlatohorsku sahají až do 13. století. Rozvoj hlubinné těžby pak začal v 16. století. „Při porovnání pracnosti a výtěžnosti to vycházelo tak, že zásoby, které tam ještě zůstávaly, byly příznivější pro důlní těžbu,“ vysvětlil průvodce Hornickým skanzenem Vladimír Vízner.

Jestli se v oblasti těžba zlata opět obnoví, bude možné odpovědět až po vyhodnocení průzkumu. Výsledky pak Diamo předá ministerstvu průmyslu a obchodu, budou součástí podkladu pro rozhodnutí vlády. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Učitelka v Rudolfově zneškodnila žáka, jenž jí hrozil střelnou zbraní

Policie v pondělí dopoledne zadržela na základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic žáka, jenž podle ní vyhrožoval střelnou zbraní učitelce, která jej však sama zneškodnila. Žák druhého stupně na učitelku zbraní zamířil. Nikdo nebyl při incidentu zraněn. Zadržený chlapec měl u sebe i jiné zbraně, řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který do školy přijel.
12:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Policie v Libereckém kraji znovu začne s odstřely divočáků

Policie v Libereckém kraji začne v pondělí večer s další fází odstřelu divokých prasat. Cílem odlovu se zapojením policejních odstřelovačů je zastavit šíření afrického moru prasat a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích. Odlovy začnou v oblasti Rádla na Jablonecku, Vesce a Vratislavic nad Nisou, kde se lovilo už loni na podzim. Lokality proto budou uzavřené vždy v nočních hodinách od pondělní 18. hodiny do čtvrtečních 06:00, naplánované jsou lovy až do 13. února.
před 4 hhodinami

Ryby v rybnících chrání před kormorány led. Rybáři hlídají řeky

Rybářstvím na jihu Čech letos v zimě pomohly mrazy. Led chrání před útoky kormoránů, kteří jinak, když je hladina volná, rybníky drancují. Ptačí predátoři ročně způsobí mnohamilionové škody. Ze zamrzlých rybníků se teď přesunuli na řeky.
před 12 hhodinami

Záchranáři vyjíždějí čím dál častěji. Někde i každé tři minuty

Počet zásahů záchranářů roste skoro ve všech regionech. Důvodů je hned několik, jedním z hlavních je ale stárnutí populace. Rekordní rok má za sebou třeba středočeská záchranka. V největším kraji vloni mířili s majáky k pacientům víc než 160 tisíckrát. V průměru každé tři minuty.
před 12 hhodinami

Policie vyšetřuje nehodu u Horního Dvořiště jako usmrcení z nedbalosti

Policie vyšetřuje sobotní nehodu vojenského historického vozidla u Horního Dvořiště, při které zemřeli dva lidé a osm se zranilo, pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz bude obviněn zřejmě řidič, který nezvládl vjezd na mostek s devítitunovým vozidlem.
včera v 14:13

Převrácení bojového vozidla u Horního Dvořiště zabilo dva lidi a osm zranilo

Dva lidé zemřeli a osm se zranilo při ukázce s vojenskou historickou technikou z druhé světové války. Neštěstí se stalo u Horního Dvořiště u zaniklé obce Svatomírov nedaleko rakouských hranic. Polopásové obrněné vozidlo při přejezdu mostku podle policie zřejmě dostalo smyk a převrátilo se do potoka. Na místě zasahovaly čtyři posádky rychlé zdravotnické služby a dva vrtulníky, informovala mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková. Podle policie byla akce soukromá.
18. 1. 2025

V přerovské chemičce v pátek unikl oxid siřičitý, dle chemičky to nemělo vliv na ovzduší

V přerovské chemičce Precheza, která je součástí koncernu Agrofert, unikl v pátek večer do ovzduší oxid siřičitý. Společnost si není vědoma, že by událost měla negativní vliv na kvalitu ovzduší v Přerově, řekl mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byla kvalita ovzduší v Přerově v pátek i v sobotu velmi dobrá.
18. 1. 2025
Načítání...