Přípravy na novou porodnici v Brně mohou začít. Stát by měla do pěti let

Fakultní nemocnice Brno může začít připravovat výstavbu nové porodnice za téměř dvě miliardy korun. Získala pro to registraci od ministerstva zdravotnictví. Nemocnice je s šesti tisíci porody ročně největší porodnicí v zemi, funguje ale na dvou místech vzdálených od sebe několik kilometrů. Jedno už je zcela nevyhovující.

Vizualizace nové porodnice v Brně – Bohunicích
Zdroj: FN Brno

Cílem projektu nové porodnice v Brně je především sloučení oddělených pracovišť Bohunice a Obilní trh v jeden funkční celek. O nové porodnici se mluví léta. Zasazoval se o ni už bývalý ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, který ji vedl 12 let. „Stavba nové porodnice je nutností, protože současný stav je z medicínského hlediska nevyhovující,“ řekl současný ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba.

Vojtěch: Porodnice je klíčová pro celou republiku

„Gynekologicko-porodnická klinika FN Brno zajišťuje komplexní regionální porodnickou, gynekologickou, onkogynekologickou a vysoce specializovanou péči v oblasti perinatální medicíny a asistované reprodukce a je dominantním poskytovatelem této péče na území Jihomoravského kraje, nicméně je klíčová i v rámci celé republiky,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Doplnil, že nemocnice může po registraci investici konečně začít skutečně připravovat a poté realizovat. „Finanční prostředky máme na investici vyčleněny,“ ujistil Vojtěch.

Ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba řekl, že registrace je prvním krokem. „Je to úsilí mnoha let a mnoha lidí. Jsem rád, že se nám to konečně povedlo k registraci dotáhnout. Nutně to potřebujeme, medicínsky ten stávající stav není dobrý. Následovat bude výběrové řízení na projektanta, až bude projekt, bude moci být vypsáno výběrové řízení na generálního dodavatele,“ vysvětlil.

Současný stav je dlouhodobě neudržitelný

Gynekologicko-porodnická klinika je nyní rozdělená na Pracoviště reprodukční medicíny na Obilním trhu a Pracoviště medicíny dospělého věku umístěné v areálu FN Brno v Bohunicích, od sebe jsou vzdáleny asi sedm kilometrů. Obě pracoviště jsou však na sobě organizačně a provozně závislá, jejich provoz je tak komplikovaný a dlouhodobě provozně a personálně neudržitelný. Budova na Obilním trhu už navíc nevyhovuje moderním trendům.

Celková výše investice je 1,95 miliardy korun, z toho 1,365 miliard půjde ze státního rozpočtu a 585 milionů korun z vlastních zdrojů Fakultní nemocnice Brno. Stavba je podle ministerstva plánovaná v letech 2023 až 2025.