„Chytrá světla“ jako recept na světelný smog. Podle noční hodiny mění intenzitu a zabarvení

7 minut
Světelný smog v obcích
Zdroj: ČT24

Každoročně přibývá ve městech a obcích umělé osvětlení, které způsobuje nárůst světelného znečištění. Podle astronomů začíná být tma vzácná, ve městech a jejich okolí neexistuje a tam, kde bývaly vidět hvězdy, už se pozorovat nedají. U hvězdárny na Kraví hoře v Brně proto zkoušejí biodynamická světla, která v noci svítí minimálně a jantarovou barvou.

Světelné znečištění ve městech kromě veřejného osvětlení pochází i z reklamních poutačů nebo osvícení parkovišť a památek. V Brně svítí lampy na veřejném prostranství celou noc. Celkem jde zhruba o 44 tisíc světel. Po desáté hodině večer je Technické sítě Brna, které mají osvětlení na starost, tlumí. Tamní technici také měří, jestli některá místa nejsou přesvětlená.

Světla míří zbytečně nahoru

Například o největším parku v Brně-Lužánkách vědí, že ideálně nasvícený není. Světlo směřuje zbytečně do nebe a zhasne až před sedmou ráno.

„Lampy by měly svítit především dolů, tam, kam je potřeba, a v době, kdy je potřeba. Nemá smysl třeba ve tři ráno ozařovat celé město a také by se měla využívat chytrá řešení, která nám dnešní moderní technologie umožňují,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. To znamená taková, která umožňují v průběhu noci intenzitu světla i zabarvení měnit.

Park na Kraví hoře jako inspirace

Ředitel hvězdárny proto nechal v parku na Kraví hoře instalovat čtyři takzvaná biodynamická světla. „Je to v podstatě takový technologický experiment. Součástí lampy je počítač a ta lampa podle toho, jaká je noční hodina, svítí,“ vysvětlil Dušek.

U biodynamického osvětlení je po část noci odbourána modrá složka světla. Večer svítí normálním světlem, po dvaadvacáté hodině se mění v jantarově červené s nízkou intenzitou, při rozednění se zase rozsvítí modře. Světla chce Jiří Dušek rozšířit na celý park. Ten pak má sloužit jako ukázka a zároveň inspirace například pro starosty měst a obcí.

Účinnost a dopad novinky teď zkoumají i vědci z Vysokého učení technického v Brně. „Čistě technicky jde o to, jestli tato regulace, která má pomáhat přírodě, neškodí jinde. Na to máme analyzátory, které nám řeknou, jestli to světlo je vhodné, nebo ne,“ vysvětlil Petr Baxant z Ústavu elektroenergetiky Fakulty elektrotechnické. Absence modré složky ve světle by mohla například způsobovat zvýšenou dopravní nehodovost. Zhoršuje totiž periferní vidění.

Mapa světelného znečištění
Zdroj: svetelneznecisteni.cz

Oblasti tmavé oblohy s přísnějšími pravidly

Nejvíce umělého jasu ukazují mapy světelného znečišťění nad velkými městy, jako je Praha, Brno nebo Ostrava. Zlínský kraj trpí světelným znečištěním o poznání méně než Jihomoravský, i tam ale stále existují místa, odkud ještě lze oblohu pozorovat, například oblast Podyjí. Tam by dokonce astronomové společně se správou národního parku chtěli do budoucna vyhlásit takzvanou oblast tmavé oblohy, ve které by pro světelné znečištění platila přísnější pravidla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 35 mminutami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 13 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 23 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025
Načítání...