Přerovský radní Dostál požadoval po své zaměstnankyni sex. Soud mu potvrdil podmínku

Krajský soud v Olomouci potvrdil trest jeden rok vězení s odkladem na dva roky pro přerovského politika Marka Dostála (ODS) za sexuální nátlak. Potvrdil tak verdikt Okresního soudu v Přerově. Své zaměstnankyni, po které požadoval sex, má zaplatit odškodné padesát tisíc korun. Podle soudu zneužil svého postavení zaměstnavatele, rozsudek je pravomocný. 

Marek Dostál u Krajského soudu v Olomouci (18. 11. 2019)
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

„Rozhodnutí soudu nezávisí pouze na výpovědi poškozené, ale je podporováno i dalšími důkazy, byť nepřímými, jako jsou znalecké posudky nebo výpovědi osob, kterým se poškozená svěřila. Máme za to, že tato výpověď obstojí,“ uvedla soudkyně Michaela Burešová.

Podle obžaloby si Dostál 6. listopadu 2017 pozval ženu do svého bytu kvůli řešení jejího schodku v tržbě. Poškozená v jeho pohostinství pracovala jako servírka. V bytě ji údajně svlékl, lákal ji do sprchy a požadoval po ní, aby ho orálně uspokojila. V obžalobě stojí, že na to žena přistoupila v obavě o své zaměstnání.

Další incident se podle obžaloby odehrál o několik dní později přímo v Dostálově podniku, kde ženu k sexuálnímu aktu údajně donutil obdobným způsobem. Podle znalců se u ženy rozvinula posttraumatická psychická porucha, což vyvodil jako těžkou újmu na zdraví.

Obhajoba mluví o závislosti na drogách

Obhájce Petr Vavřík kritizoval už rozsudek okresního soudu, problém byl podle něj v tom, že poškozená nebyla u hlavního líčení a Dostál se tak nemohl konfrontovat s její výpovědí. „Nebyl zde prostor pro extrémní chránění práv poškozené na úkor práv pana obžalovaného,“ řekl.

Podle zmocněnce poškozené byl ale tento procesní postup na místě, a to s ohledem na zvláštní statut poškozené. Doplnil, že vyslechnuta byla podle zákona, stejný názor měl i krajský soud. „Znalci opakovaně vyslovili, že co se týče věrohodnosti, je u ní silná,“ doplnila soudkyně.

Obhájce opět poukazoval na morálku poškozené a tvrdil, že jí nejsou cizí návykové látky. Soud odkázal i na to, že ji momentálně policie vyšetřuje v souvislosti se zpronevěrou peněz.

„Je hrozně těžké dokazovat, že si to vymyslela. V Přerově snad není jediný člověk, který by s ní (poškozenou) měl dobrou zkušenost.“

Marek Dostál

obžalovaný

Dostál kvůli obvinění odstoupil 

Přerovský politik, který vinu po celou dobu popíral, tvrdil, že se mu servírka chtěla jenom pomstít kvůli zpronevěře peněz. Dostálovi za sexuální nátlak původně hrozily až čtyři roky vězení.

Obžalovaný se stal přerovským radním 5. listopadu 2018. O obvinění se začalo veřejně mluvit na dalším jednání zastupitelstva 19. listopadu, kdy na něj upozornili opoziční zastupitelé. Dostál rezignoval 6. prosince, kdy už byla podaná obžaloba.