Policie zadržela tři dívky z výchovného ústavu. Jsou podezřelé z napadení vychovatelky

Policisté v noci zadrželi další tři dívky z výchovného ústavu v Praze, které jsou podezřelé z násilného okradení jedné ze zaměstnankyň ústavu, řekl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Šestice děvčat mezi 15 až 18 lety v sobotu podle kriminalistů za použití násilí ukradla ženě peníze a telefon a utekla. Jednu kriminalisté dopadli v neděli, další tři v noci, po dalších dvou pátrají. V případě odsouzení jim za loupež vzhledem k jejich věku hrozí pět let vězení.

Video Události v regionech (Praha)
video

Policie hledá dvě dívky, které uprchly z ústavu

„V průběhu noci se kriminalistům podařilo na různých místech České republiky zadržet další tři chovankyně, které uprchly z diagnostického ústavu v Praze. Po zbylých dvou nadále pátráme,“ uvedl mluvčí. Zadržené dívky nyní čekají úkony trestního řízení, pak se zřejmě vrátí zpátky do výchovného ústavu, dodal.

Dívky utekly z diagnostického ústavu v Hodkovičkách, který je zaměřený na psychosociální problémy a poruchy v chování zejména mladistvých dívek. Funguje jako příspěvková organizace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„V ústavech je zpravidla problémová mládež, která nerespektovala normy, proto skončila v ústavu. I když dodržíme veškerá pravidla, vždy lze najít nějakou cestu, jak je překonat,“ poznamenal místopředseda Městského soudu v Praze Jan Kadlec. Ostatně, každá z šesti dívek již s útěkem z ústavu měla pedchozí zkušenosti.

Ministerstvo školství aktuálně připravuje novelu zákona o výkonu ústavní výchovy. Ta zavádí personální standardy, které mají taková zařízení personálně posílit. V České republice je celkem 13 diagnostických a 25 výchovných ústavů. Žije v nich přes tisíc dětí.