Horská služba varuje na hřebenech Krkonoš před ledovkou. Hrozí i laviny

Krkonošská horská služba vydala upozornění před zledovatělým terénem na hřebenech hor. V Krkonoších i nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů byla ráno navíc silná mlha, minus pět stupňů pod nulou a vítr v nárazech dosahoval přes 45 kilometrů v hodině.

Poštovna na Sněžce. Ilustrační foto

Zdroj: ČTK Autor: Martin Hurin

Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, ten dolní z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. Na Sněžce dosahoval vítr přes 70 kilometrů v hodině.

Na hřebenech Krkonoš je okolo 240 centimetrů sněhu. Za poslední dny napadlo na ledovou krustu za silného jižního až západního větru asi 70 centimetrů sněhu.

„Po oteplení se na hřebenech hor opět ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta, avšak sněhová pokrývka je ve spodních vrstvách vlhká až mokrá, v nižších polohách hor až podmáčená. Sněhové profily vykazují střední až malou stabilitu,“ uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Pod 1400 metrů nad mořem hrozí laviny z klouzavého sněhu, výše laviny deskové. „Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení,“ uvedla horská služba. Místy hrozí laviny velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.