Akutní lůžková péče v nemocnici Orlová končí. Přesune se do Karviné a Havířova

8 minut
Akutní lůžková péče v Orlové končí
Zdroj: ČT24

Zastupitelé Moravskoslezského kraje rozhodli o přesunu akutní lůžkové péče z nemocnice v Orlové do nemocnic v Karviné-Ráji a Havířově. Do konce roku 2021 se mají přesunout celá oddělení včetně personálu. S rozhodnutím kraje nesouhlasí zaměstnanci ani obyvatelé města. Vedení Orlové chce nemocnici převést pod svou správu.

Přesun akutní lůžkové péče z nemocnice v Orlové dlouhodobě kritizují zaměstnanci zdravotnického zařízení. Podle nich dojde kvůli zrušení oddělení k omezení dostupnosti zdravotní péče. „Pořád se mluví jenom o číslech a o penězích, ale vůbec se nejedná o zdravotní péči pro občany,“ řekla předsedkyně odborové organizace Denisa Stolarczyková.

Ještě před začátekem středečního zasedání krajského zastupitelstva se odpůrci přesunu oddělení sešli před krajským úřadem v Ostravě. Demonstrace se účastnily desítky odborářů i obyvatel Orlové. Někteří čekali před budovou až do konce zasedání. 

K problematice se na zasedání zastupitelstva vyjádřilo i několik zaměstnanců nemocnice, kterých se přesun akutní lůžkové péče dotkne. „S prodlužujícím se věkem stoupá potřeba akutní péče. Lidé žijí déle, jsou vybavení srdečními stenty. Jsou zachraňováni a přitom s tímto prodlužujícím se věkem vyžadují neustále větší množství akutní péče,“ zmínil primář ortopedického oddělení nemocnice v Orlové Tomáš Knybel. 

34 zastupitelů pro optimalizaci

O tématu se diskutovalo zhruba dvě hodiny. Pro přesun oddělení se nakonec vyjádřilo 34 z 58 přítomných zastupitelů. „Jsem přesvědčený o tom, že optimalizace má smysl a že drtivá většina pracovníků do Karviné nebo do Havířova přejde,“ řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer (ANO).

Do nemocnic v Havířově a Karviné by se mělo přesunout zhruba dvě stě zdravotníků. Většina z nich to ale odmítá, chtějí zůstat v Orlové. Místopředsedkyně unie sester v nemocnici Orlová Vladimíra Balajková řekla, že Havířov ani Karviná v jejím případě nepřichází v úvahu. Podobně jsou na tom údajně i její kolegové.

Budou chybět zdravotníci?

Přesunu aktuní lůžkové péče do jiných nemocnic se obává i vedení města. Zdravotníci mohou údajně chybět nejenom v tamní nemocnici, ale nakonec možná i v Havířově a Karviné. „Budeme žádat o převod nemocnice do našeho majetku,“ řekl starosta Miroslav Chlubna (Nezávislí a Změna pro lidi).

Optimalizaci navrhnul kraj kvůli údajné finanční ztrátě a nedostatku personálu. Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) jsou nemocnice nevytížené. „V podstatě jsou tři nemocnice ve vzdálenosti deseti kilometrů od sebe, plus je tam ještě jedna soukromá, které nabízejí totéž,“ upozornil. Přesun oddělení z Orlové by měl fungování nemocnic zefektivnit.

Do konce roku 2021 se do nemocnic v Karviné a Havířově přesunou akutní lůžka z chirurgie, interny a ortopedie. Všechny ambulance v Orlové zůstanou. Léčebna dlouhodobě nemocných se dokonce rozšíří na 250 lůžek. Přesun oddělení chce vedení kraje ještě projednat se zaměstnanci.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
14:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 5 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 15 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
včera v 21:00

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánovčera v 18:09
Načítání...