Mobilní sběr bude fungovat od 16. února do 23. listopadu 2019 na třech stovkách tras v celé Praze. Lidé s trvalým bydlištěm v metropoli budou moct bezplatně odevzdávat nebezpečné složky komunálního odpadu, jako jsou například rozpouštědla, léčiva, odpady s obsahem rtuti a nově i jedlé oleje a tuky.
„Mobilním sběrem nebezpečných složek komunálního odpadu jsou pokryty všechny městské části 1–57. Každá z nich je v rámci předem stanoveného harmonogramu mobilního sběru obsloužena minimálně třikrát za rok. Každá trasa svozového vozidla má asi osm zastávek a na každé z nich se vozidlo zdržuje zhruba 20 minut,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
Jedlé oleje a tuky bude možné odevzdat pouze v uzavřených obalech, například v PET lahvích, a to přímo osádce svozového vozidla. Do této kategorie spadají všechny druhy olejů jako olivový, řepkový nebo slunečnicový.
Opatření má šetřit životní prostředí
Tento biologicky rozložitelný odpad se dá po vytřídění a vyčištění účinně využívat v chemickém a dřevařském průmyslu, stavebnictví nebo energetice. Vyčištěný olej se používá například jako součást paliv nebo jako mazivo do strojů: „Důležité je využití tohoto materiálu jako jedné ze složek pro výrobu ekologických paliv a přídavků do paliv. Nově se přistupuje k využití oleje pro výrobu ekologické energie,“ vysvětluje Hofman. Sebraný olej v případě Prahy zpracovává společnost Viking group, s. r. o.
V současné době mohou Pražané oleje a tuky z domácností odložit v 19 sběrných dvorech, v Praze 2 i na některých stanovištích separovaného sběru, kde jsou umístěny speciální černé popelnice s hnědým víkem. Magistrát plánuje, že do budoucna těchto nádob ve vybraných lokalitách přibude.
Jiná města spoléhají na sběrné dvory
Jiná oslovená města zavedení mobilního sběru potravinářských olejů a tuků nezvažují. Například v Ostravě mohou občané tento odpad odevzdávat ve 12 sběrných dvorech. Podobně je to i v Plzni. „Jedlé tuky a oleje jsou sice zajímavá surovina, ale na komerční využití v širším měřítku jí není mnoho,“ uvedl technický náměstek městské firmy Čistá Plzeň Jan Šneberk.
Podle mluvčího brněnského magistrátu Filipa Poňuchálka se městská společnost SAKO vzhledem k husté síti sběrných středisek, kterých je aktuálně 37, zavádět mobilní sběr také nechystá. V Olomouci mají občané možnost jedlé oleje a tuky odevzdávat na dvaceti stanovištích do zelených nádob s oranžovým víkem.