Ovzduší v Moravskoslezském kraji zbaví prachu další miliarda korun. Půjde i na nízkoemisní kotle

Do Moravskoslezského kraje zamíří na zlepšení kvality ovzduší ze státního rozpočtu další miliarda. Převážná část peněz je určena na další podporu kotlíkových dotací, sdělil ve čtvrtek ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO).

Video Miliarda na ovzduší
video

Miliarda na ovzduší

Nově bude podle něj možné výměnu kotlů předfinancovat formou půjčky od Státního fondu životního prostředí. Systém se bude pilotně testovat právě v moravskoslezském regionu. 

Nový nízkoemisní kotel si tak lidé budou moci pořídit, aniž by předem museli investovat vlastní peníze. To by mělo k výměně přimět i sociálně slabší obyvatele.

Podle Brabce bylo v kraji podle odhadů zhruba 25 000 nejstarších kotlů první a druhé emisní třídy, z nichž ročně do ovzduší unikalo 60 až 100 kilogramů prachu. Ministr uvedl, že v kraji se dosud z minulých nebo současných kotlíkových dotací vyměnilo či vymění zhruba 16 000 takových kotlů.

Blíží se zákaz kotlů 1. a 2. třídy

Během posledních dvou výzev do regionu na obměnu kotlů směřovalo zhruba 1,3 miliardy korun. Ministr by si přál, aby se podařilo obměnit všech 25 000 kotlů. O bezúročnou půjčku až do výše 100 procent ceny každý zájemce požádá ve své obci nebo na Státním fondu životního prostředí.

„Zákaz provozu starých kotlů 1. a 2. emisní třídy se nezadržitelně blíží. Do čtyř let musí být všechny staré kotle po celé ČR vyřazeny z provozu. Takovýchto kotlů je asi 350 000. Chceme využití dotace umožnit opravdu úplně každému vlastníkovi a provozovateli starého neekologického kotle bez ohledu na to, kolik měsíčně vydělává.“

Richard Brabec (ANO)

ministr životního prostředí v demisi

Peníze pro kraj ministerstvo získá přesuny v dotačním programech mezi resorty, o nichž v posledních týdnech vyjednává ministr s vládními kolegy.

Neekologické kotle musí lidé vyměnit do září roku 2022, pak už je nebude možné používat. Jinak jim hrozí pokuta až 50 000 korun.

Ostrava chce v rámci boje s přemírou prachu v ovzduší v dohledné době zvýšit intenzitu čištění silnic a chodníků ve městě. Už nyní se komunikace v krajské metropoli čistí častěji, než ukládá zákon, ale město se chce domluvit ještě s krajem a především státem, aby se stejně postupovalo i na silnicích, které mají ve správě.