Na severu Moravy platí varování před smogem. Lidem se hůře dýchá

Také v úterý přetrvávají v Moravskoslezském kraji zhoršené rozptylové podmínky. Smogovou situaci vyhlásili meteorologové již o den dříve. Například imisní limit pro polétavý prach, který činí 50 mikrogramů na metr krychlový, byl ráno na některých měřicích stanicích i více než dvojnásobně překročen.

Video Smogová situace
video

Smogová situace

Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Smogová situace zůstává v platnosti pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu dosahovaly ráno například na stanici v Ostravě-Radvanicích hodnoty 133 mikrogramů na metr krychlový. Také podle aktuálních hodinových koncentrací byla v některých částech regionu situace hodnocena jako velmi špatná či špatná. Prašných dní zaznamenali meteorologové v oblasti letos už šestadvacet, nejvíc v celé republice.

„Rozptylové podmínky budou ráno a dopoledne ještě většinou nepříznivé až mírně nepříznivé, odpoledne postupně až dobré. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat ještě většinou nad hodnotou stanoveného imisního limitu, místy i dvojnásobně,“ uvedli ve výhledu na úterý meteorologové. 

„K odhlášení smogové situace by mohlo dojít v nočních hodinách, nebo během zítřka.“

Roman Volný

meteorolog ČHMÚ

Smogu nahrálo i počasí: teploty pod bodem mrazu a skoro bezvětří. V kraji jde letos už o druhou smogovou situaci, tu první vyhlásili meteorologové před dvěma týdny. 

O tom, jak opakující se problémy se smogem řešit, by měli ve středu jednat zástupci města s meteorology. Mluvit budou například o zavedení nízkoemisních zón.

Video Události
video

Události: Odvolat smogovou situaci by mohli meteorologové nejdříve ve středu ráno

Odborníci: Vyvarujte se fyzické zátěže 

Smogová situace se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině meteorologických stanic překročí průměr koncentrace prachu za 12 hodin 100 mikrogramů na metr krychlový a pro příštích 24 hodin se neočekává pokles.

„Doporučujeme zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem,“ uvedli meteorologové.

Vyzvali, aby lidé maximálně omezili využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používali veřejnou dopravu. „Emise ze spalovacích motorů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 a oxidu dusičitého,“ připomněli meteorologové.

K vyhlášení takzvané regulace by podle Romana Volného dojít nemělo. „Podmínky k regulaci jsou stanoveny na 150 mikrogramů u polétavého prachu. Na vyhlášení regulace to zatím nevypadá,“ dodal. Smogová situace v Moravskoslezském kraji má podle něj původ spíše přímo v regionu. „Za tuto situaci si můžeme nejspíš v aglomeraci sami, znečištění pochází z lokálních topenišť, průmyslu a dopravy,“ dokončil.

Moravskoslezský kraj je oblastí s nejznečištěnějším ovzduším v Česku. Velmi špatná kvalita ovzduší pravidelně panuje například ve Vratimově či v Ostravě-Radvanicích. Smog postihuje region hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší ovlivňuje průmysl, doprava a topení v domácnostech, ale podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska.