Přerov dá 40 milionů za hotel Strojař, aby z něho nebyla ubytovna

Přerov odkoupí od ministerstva obrany za 40,5 milionu chátrající hotel Strojař. V pondělí to schválili zastupitelé, přestože před dvěma měsíci nabídku zamítli. Hlavním důvodem změny postoje je obava, že by ostatní zájemci mohli z hotelu pro téměř čtyři sta lidí udělat další ubytovnu pro chudé. „Je to nutné zlo,“ shodli se zastupitelé.

Zástupci Přerova, kteří marně usilovali o to, aby ministerstvo obrany nevyužívaný objekt převedlo na město bezúplatně, netají, že Strojař kupují pod tlakem. „Vůbec z toho nemám dobrý pocit, ale považuji to za daň za to, že se neznepříjemní bydlení obyvatelům města,“ řekl radní Petr Vrána z hnutí ANO.

Ministerstvo: Chováme se jako řádný hospodář

Ministerstvo obrany, které budovu prodává ve čtvrtém kole a postupně snížilo cenu o dvacet milionů, informovalo magistrát, že do výběrového řízení se přihlásili dva zájemci, a nabídlo mu hotel přednostně k přímému prodeji.  „Vycházíme vstříc veřejnému zájmu města,“ uvedl mluvčí resortu Vladimír Lukovský. Ministerstvo zároveň městu zvýšilo cenu o půl milionu s vysvětlením, že musí přihlédnout k nabídce zájemců, kteří se přihlásili do výběrového řízení. „Musíme se chovat jako řádný hospodář,“ řekl Lukovský.  

Reportáž: Přerov souhlasí s odkupem Strojaře

Podle informací České televize projevili o hotel zájem dva podnikatelé, kteří provozují ubytovny. V Přerově je ubytoven pro chudé, ve kterých žije téměř šest set lidí, devatenáct. „Další ubytovna, navíc tak velká a v centru města, by byla pro město obrovským problémem,“ řekla mluvčí radnice Lanka Chalupová.

Když ne město, tak provozovatelé ubytoven

Radnice by mohla objekt zaplatit v pětiletých splátkách. To by však bylo omezující. „Po dobu splátek bude na nemovitosti zástavní právo, ze kterého vyplývají jistá omezení v nakládání s tímto majetkem,“ potvrdil Petr Medek z ministerstva obrany.

Podle Chalupové město hledá rezervy, které by umožnily zaplatit částku najednou a využívat budovu podle svých potřeb. K možným variantám patří přestavba na byty pro mladé nebo seniory, případně na magistrátní úřad. Když zástupci města usilovali o bezúplatný převod, kvůli vysokým nákladům na rekonstrukci i údržbu uvažovali o demolici. Tak obrovskou a ne zrovna atraktivní budovu totiž město ani nepotřebuje. Pro ubytovnu má však s množstvím malých bytů a celkem 369 lůžky ideální proporce.

  • Budova ze sedmdesátých let sloužila původně zaměstnancům strojíren. Po jejich krachu ji získalo město, avšak směnilo ji za jiné budovy s ministerstvem obrany. To v objektu zřídilo vojenskou ubytovnu se startovacími byty pro vojáky.
  • Ubytovna je zavřená od roku 2013. Po odchodu vojáků z města a odstěhování vrtulníkové základny v Bochoři pro ni armáda neměla využití. Ještě v roce 2012 se tam dalo přenocovat za sto korun.
  • Ministerstvo obrany poprvé nabídlo Strojař k prodeji v roce 2013. Minimální kupní cenu stanovilo na 62 milionů. Město předtím nabízelo 18 milionů. V současné době probíhá čtvrté kolo výběrového řízení s cenou 40 milionů.

Pokud by radnice nakonec od záměru ustoupila, ministerstvo prodá budovu ve výběrovém řízení. „To stále probíhá. Pokud k dohodě s městem nedojde, prodáme majetek ve výběrovém řízení,“ potvrdil Lukovský. Zatím tomu nic nenasvědčuje. Pro koupi Strojaře zvedlo v pondělí ruku třicet jedna z dvaatřiceti zastupitelů a magistrát poslal hned v úterý dopoledne ministerstvu svoji nabídku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 1 hhodinou

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 5 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 9 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 9 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
včera v 21:06

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
včera v 14:57
Načítání...