Historická kabina ještědské lanovky odjela ze zahrádky do muzea

Liberec – Původní kabinu ještědské lanovky, která byla v provozu před velkou rekonstrukcí dráhy v 70. letech, získalo do svých sbírek Severočeské muzeum v Liberci. Historické vozidlo z roku 1933 věnoval muzeu zahrádkář, který kovovou konstrukci dosud využíval jako kůlnu a včelín. Dříve sloužila také jako bufet nebo stavební buňka.

Severočeské muzeum připravuje výstavu k 40. výročí dokončení horského hotelu na Ještědu. Souběžně s jeho výstavbou proběhla také rekonstrukce lanové dráhy, vznikly nové konečné stanice a lanovka dostala i nové kabiny. Ty původní, které jezdily mezi lety 1933 a 1972, se ztratily. Z objevu jedné z nich jsou historici nadšeni. „Použijeme ji nejen na výstavu, ale i jako stálý exponát,“ řekl ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek.

Ze zahrádky v Horním Hanychově, jejíž majitel využíval kabinu jako včelín, vyzvedli zástupci muzea artefakt jeřábem a potom převezli do svého depozitáře. Z přesunu měli obavy, ale lanovka ho zvládla bez problému.

  • Lanovka z roku 1933 na fotografii z roku 1957 autor: Ladislav Valnoha, zdroj: ČTK
  • Stěhování kabiny ještědské lanovky z roku 1933 autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK

Do příštího roku, kdy má začít výstava k 40 letům od otevření horského hotelu, ji chce muzeum zrekonstruovat. Nejprve však musí najít sponzory, z vlastních peněz by ji zřejmě nezaplatilo. „Doufám, že najdeme pochopení u Českých drah, které lanovku na Ještěd provozují. Restaurování kabiny by bylo propagací i pro ně. Svezly se s ní miliony lidí,“ uvedl ředitel Křížek. Dodal, že se zachovala původní dokumentace z 30. let minulého století.

Podobně stará kabina visuté lanovky je k vidění pouze zřídka, pro muzeum jde proto o velmi cenný exponát. „Takový artefakt v Česku není. Jedna kabina je na Slovensku,“ podotkl ředitel. Zájem o zapůjčení ještědské kabiny podle něj už projevila některá další muzea.

  • Kabina ještědské lanovky z roku 1933 před stěhováním do muzea autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK
  • Kabina ještědské lanovky z roku 1933 sloužila jako kůlna a včelín. autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK

Lanová dráha na Ještěd jezdila od 27. června 1933, po lanovce na Černou horu v Krkonoších to byla druhá visutá lanová dráha v Československu. Postavila ji firma Františka Wiesnera z Chrudimi (pozdější Transporta). „Je dokladem česko-německého soupeření na Liberecku. Tehdy provozovaly lanovku Československé dráhy a Ještěd byl symbol německých Liberečanů,“ uvedl Jiří Křížek. Někteří Němci proto odmítali jezdit lanovkou postavenou českou firmou.

Nová lanovka začala na Ještěd jezdit v roce 1975, opět ji postavila Transporta Chrudim. V provozu je dodnes. Dlouho šlo o jedinou kabinovou lanovku v Česku – ta černohorská byla upravena na gondolovou, až od roku 2010 je v provozu nová kabinová lanovka na Větruší – a jde také o poslední lanovku, kterou provozují České dráhy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 7 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 14 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 23 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025
Načítání...