Na ROP Severozápad přišla policie kvůli dalšímu projektu

Ústí nad Labem – Policie ve čtvrtek opět přišla do sídla dotačního úřadu Severozápad. Odnesla si dokumentaci k jednomu konkrétnímu projektu. Mělo by jít o zakázku, kterou zadali krajští silničáři. Policisté proto navštívili i správu silnic. Mělo jít o příslušníky protikorupčního útvaru, předchozí zásahy prováděl útvar pro boj s organizovaným zločinem.

Policie navštívila i krajský úřad a zajímala se o správu silnic. „Chtěli nějaké podklady, které tu nemáme, tak zase odešli. Je to silnice, kterou dělala naše správa silnic,“ řekla mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková. Odmítla, že by zakázku zadával přímo Ústecký kraj. Správa silnic je jeho příspěvkovou organizací.

Policie se má zajímat o silnici z České Kamenice do Lužických hor. Vloni byla celkově zrekonstruována, narovnána a dočkala se i stoupacího pruhu. Zadávalo se víc zakázek - už v roce 2008 vypsala tendr na rekonstrukci celého spojení z České Kamenice na Šluknovsko krajská správa silnic, na kterou šlo 320 milionů korun a čerpaly se i evropské dotace, po povodních o dva roky později si navíc přiobjednal stoupací pruh za 82 milionů korun přímo kraj.

Policejní návštěvy v sídle úřadu začaly už vloni v březnu, kdy skončil ve vazbě jeho ředitel Petr Kušnierz, letos nepravomocně odsouzený na 7,5 roku za přijímání úplatků. V poslední době se z nich stalo skoro pravidlo - 1. června, 3. července a teď i 2. srpna. V červenci ÚOOZ navíc zadržel celkem čtyři lidi - dva vysoké úředníky ROP Severozápad, zástupce jednoho z žadatelů, kterého podezírají z podvodu, a také zase Kušnierze. Ten zůstává společně s právníkem úřadu ve vazbě.

Zprávy o výsledcích kontroly se různí - kraj tvrdí, že kontrolovali sedm staveb a u žádné neshledali předražení, ministerstvo financí zase řeklo, že se kontrolovalo osm projektů a u jednoho bylo patrné zhruba 25procentní předražení.