ČD mají další nový vlak, Regiopanter se představil Východočechům

Pardubice – Na trati, která spojuje východočeské metropole Pardubice a Hradec Králové, se k tradičním soupravám vozů východoněmecké výroby z 80. let přidala zbrusu nová elektrická jednotka Regiopanter. Dnes svezla první cestující, od pondělí budou dvě jednotky pravidelně jezdit na vybraných osobních vlacích linky Pardubice–Hradec Králové–Jaroměř. V posledním týdnu představily dráhy už druhý nový vlak, minulý pátek proběhl v Plzni slavnostní křest motorové jednotky Regioshark.

Jednotky Regiopanter vyrábí plzeňská Škoda ve třech variantách – k základní tříčlánkové jednosystémové verzi, která se představila na pardubicko-hradecké trati, přibude také dvousystémová varianta, a to v tříčlánkovém i dvoučlánkovém provedení. Postupně si je rozdělí kromě dvou východočeských regionů ještě Ústecký, Olomoucký a Jihočeský kraj. Všechny verze jsou částečně nízkopodlažní, mají místa druhé i první třídy, klimatizaci, plošinu pro invalidní vozíky, uzavřený odpadní systém nebo zásuvky. Maximální rychlost činí 160 kilometrů za hodinu.

Příjezd nové elektrické jednotky potěšil představitele obou krajů, zejména však královéhradeckého hejtmana. Obyvatelé jeho regionu se totiž zatím mohou potěšit pohledem na nové vlaky mnohem řidčeji než jejich sousedé z Pardubického kraje, kterým prochází nejdůležitější železniční tah v zemi a v krajském městě zastavují všechny vlaky, které po něm jezdí. „Soupravy na páteřních elektrifikovaných tratích v okolí krajského města byly takovou popelkou. Cestující zde museli čekat o něco déle, ale jsem přesvědčen, že to rozhodně stálo za to a popelka se nyní změní na příjemnou a krásnou princeznu,“ podotkl hejtman Lubomír Franc po příjezdu Regiopanteru na hradecké hlavní nádraží.

Elektrická jednotka řady 440
Zdroj: Josef Vostárek/ČTK

Regiopanterem si chce zlepšit pověst také její výrobce. Její elektrické lokomotivy řady 380 nebo tramvaje 15T, které představila v posledních letech, se s velkou námahou prokousávají schvalovacími procesy, lokomotivy 380 dosud nemají všechna potřebná povolení. Zato schvalování nové regionální jednotky jde jako po másle. „Předávání probíhá přesně podle harmonogramu, což znamená, že se na 'své' Regiopantery mohou v nejbližší době těšit cestující v dalších krajích,“ uvedl generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard.

České dráhy objednaly u Škody 19 jenotek Regiopanter všech typů. Zaplatí za ně celkem 2,5 miliardy korun. Kraje, pro které jsou vlaky určeny, zprostředkovaly na jejich pořízení dotace ze svých regionálních operačních programů, které drahám pokryjí až 40 procent nákladů.

KOLIK REGIOPANTERŮ ČD OBJEDNALY

  • tříčlánková jednosystémová verze (řada 440): 12 (7 pro Ústecký a 5 pro Pardubický a Královéhradecký kraj)
  • tříčlánková dvousystémová verze (řada 640): 3 (všechny pro Olomoucký kraj)
  • dvoučlánková dvousystémová verze (řada 650): 4 (všechny pro Jihočeský kraj)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahují v úterý ráno policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí kraje Helena Frintová policejní zásah na úřadě potvrdila, další informace zatím nesdělila. Podle hejtmana Kamala Farhana (ANO) detektivové shromažďují informace a podklady. Státní zástupce Libor Řeřicha serveru Novinky.cz řekl, že policisté zadrželi dva lidi. Detektivové podle webu na základě soudního příkazu zajišťují dokumenty na ekonomickém odboru kvůli podezření z možné manipulace s veřejnými zakázkami.
08:46Aktualizovánopřed 34 mminutami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 12 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 19 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025
Načítání...