Zoo přímo v ulicích Prahy: Divočáci, lišky, jezevci i netopýři

Praha – Divočáci ve Stromovce a lišky na Žižkově – před deseti lety vzácnost, dnes běžná realita. Za potravou se do Prahy stěhují divoká zvířata. Spokojenými obyvateli hlavního města jsou třeba jezevci, netopýři, sovy i dříve plaché srnky.

Betonová džungle? Pro divoká zvířata paradoxně ráj. Praha je druhým nejrozmanitějším krajem v počtu živočišných druhů v Česku. V metropoli stoupají počty kanců, srnek, lišek, jezevců i dravých ptáků. Například v areálu Thomayerovy nemocnice lze potkat až šedesátihlavé stádo muflonů.

„Mufloni se sem stáhli z Krčského lesa. Je to především v důsledku toho, že pacienti je krmí a takhle je sem přilákali,“ říká David Zítek z Pražské zvířecí záchranky. Podle Petra Kolomazníka z organizace Penthea, která se zabývá ochranou dravců a sov, se zvířatům ve městech líbí především dostatek potravy a teplejší prostředí.

Ježek
Zdroj: ČT24

Divoká zvířata jsou dnes k vidění i v širším centru města. Na poštolku a zajíce lze natrefit v okolí Václavského náměstí, divočáci obývají pražskou Stromovku. Lišky pobíhají po Pankráci, Krči i Holešovicích. A vzácné kavky si oblíbily pražské Dejvice.

„Tady v Košířích je spousta zvířat. Srnky, zajíci, bažanti, strakapoudi, káňata, poštolky, všechno možné,“ potvrzuje obyvatelka Prahy 5 Jana Krejčová.

2 minuty
Co všechno žije v Praze?
Zdroj: ČT24

Bystří dravci se dokonce naučili využívat civilizaci i při lovu. Poštolky, káňata a sokoli čekají u silnic na srážku auta se zajícem. Jak říká Petr Kolomazník, „mají prostřený stůl bohužel přejetými zvířaty“.

Ani ptáci však nejsou ve městě zcela v bezpečí – ohrožuje je především elektrické vedení, záchranáři často jezdí třeba k poraněným labutím. Pokud člověk na raněné zvíře narazí, měl by zavolat na nejbližší záchrannou stanici a počkat na zásah odborníků. Ti přesně vědí, jaký postup je u kterého zvířete ten nejvhodnější.

Divoká zvěř v Praze
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Herkules přemůže Otáčivé hlediště

Výpravná hudební inscenace Herkules bude letošní premiérou na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Poprvé před diváky předstoupí mytický silák 12. července. Představení souboru Malého divadla doplňují písně Davida Hlaváče a spolupráce se studenty DAMU.
před 21 hhodinami

Téměř tisícovka řopíků už změnila majitele i účel

Přes devět stovek takzvaných řopíků, které měly chránit Československo v době před druhou světovou válkou, má nové majitele. Bývalé bunkry slouží novým majitelům nejen k rekreaci, u Vratěnína na Znojemsku stojí na řopíku útulna pro turisty, na několika místech vznikla muzea. V červenci armáda vypsala další výběrové řízení na prodej nepotřebných pozemků a bunkrů.
před 22 hhodinami

Silničáři začali s opravami dalšího úseku D5 na Tachovsku ve směru na Plzeň

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravuje další úsek dálnice D5 na Tachovsku. Jde o levou polovinu dálnice se dvěma pruhy ve směru na Plzeň mezi kilometry 139,6 až 129,9. Stavba za 576 milionů korun navázala na právě dokončenou opravu více než sedmi kilometrů za 420 milionů korun. Stavbaři od čtvrtka pracují za provozu. Kompletní zprovoznění úseku je plánované na 15. října.
11. 7. 2025

Muž souzený za napadení dvou Ukrajinek na pouti dostal podmínku

Půlroční podmínku se zkušební lhůtou 18 měsíců vyměřil v pátek soud v Plzni Zdeňku Holzknechtovi, obžalovanému z předloňského napadení dvou žen z Ukrajiny na pouti v Plasích. Souzený majitel pouťových atrakcí čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Hrozilo mu až pětileté vězení. Soud ho uznal vinným pouze z výtržnictví. Dospěl k závěru, že nebylo možné bez pochybností odsoudit muže i za způsobení zranění jedné z žen, neprokázalo se ani, že by se dopustil násilí vůči cizinkám kvůli jejich ukrajinské národnosti.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Praha a Středočeský kraj mají nejvíc případů žloutenky A

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A. Nejvíc nemocných je za první pololetí v Praze, následuje kraj Středočeský a po něm Moravskoslezský. V Praze za prvních šest měsíců evidují přes 240 případů, to je šestkrát víc než za celý loňský rok. Třetinu nakažených tvoří lidé bez domova.
11. 7. 2025

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
10. 7. 2025

Soud nepravomocně potrestal posledního z obžalovaných v kauze Stoka II

Městský soud v Brně v korupční kauze Stoka II potrestal posledního z obžalovaných. Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil dvanáct měsíců podmíněně odložených na dva roky, peněžitý trest 350 tisíc korun a zákaz činnosti ve statutárních orgánech na čtyři roky. Soud jej trestal za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci. Podnikatel prohlásil vinu. Rozhodnutí není pravomocné, obhajoba i žalobce si ponechali lhůtu pro možné odvolání. Muži hrozilo až osm let vězení.
10. 7. 2025
Načítání...