Elektrárně došlo uhlí, musí si vystačit s biomasou

Hodonín - Elektrárna Hodonín - dříve nejvýkonnější a největší elektrárna v bývalém Československu. S koncem hnědouhelných dolů na jihu Moravy musela hledat náhradní plán. Ten přišel ve formě ekologické biomasy. Letos elektrárna slaví 60. výročí od svého spuštění a dodnes napájí i domácnosti na Slovensku.

„V lokalitě elektrárny už není v provozu žádný důl,“ vysvětlil důvod částečného přechodu z uhlí na biomasu vedoucí provozu Antonín Svěrák. Přestože jih Moravy není vyhlášeným uhelným nalezištěm, v okolí Hodonína bývala hnědouhelná pánev. S každým dalším vytěženým nalezištěm ale nakonec zůstal funkční jediný lignitový důl v Mikulčicích, i ten ale v roce 2009 skončil. Ani dnes se hodonínská pobočka bez uhlí zcela neobejde, dovážet ho musí až ze severu Čech.

Vodu elektrárna brala z blízké řeky Moravy. Zatímco první elektřinu do sítě začal Hodonín dodávat v roce 1954, trvalo ještě další čtyři roky, než fungovaly všechny elektrárenské bloky. Na konci 50. let byla hodonínská pobočka nejmodernější a největší elektrárnou v bývalém Československu.

Podívejte se: virtuální prohlídka elektrárny.

Jeden z bloků už pět let spaluje pouze biomasu. „Je to lokální palivo, které nemusíme vozit na velkou vzdálenost jako uhlí,“ doplnil Svěrák. Denně přitom hodonínská elektrárna spálí až 1 200 tun biomasy, díky tomu má výkon 30 megawatt. Přestože se objevují i kritické hlasy, jež varují před zelenými dotacemi, které by mohly biomasu proměnit v podobný byznys jako fotovolaiku, dnes v tuzemsku fungují tři elektrárny spalující rostlinnou biomasu: v Hodoníně, Tisové a Poříčí.

„Loni jsme dodali do slovenského města Holíč zhruba 85 tisíc gigajoulů z celkově vyrobených 550 tisíc,“ připomenul Svěrák, že hodonínská elektrárna napájí i domácnosti za hranicemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jihozápad Česka zasáhly bouřky

Jihozápadní částí Česka začaly ve středu večer procházet bouřky. Okolo 21. hodiny Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) registroval nejsilněji bouřkovou aktivitu v Plzeňském kraji. Pro oblast Karlovarského a Plzeňského kraje a pro část Středočeského a Jihočeského kraje platila od 16:00 do 22:00 výstraha.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Začínají Colours of Ostrava, čekají Stinga či Iggyho Popa

Multižánrový festival Colours of Ostrava přivítá mezi 16. a 19. červencem v areálu Dolní oblast Vítkovice více než sto vystupujících. Hlavními hvězdami dvaadvacátého ročníku budou Sting, The Chainsmokers, Iggy Pop nebo kapely Justice a Snow Patrol.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 6 hhodinami

Plameny zcela zničily restauraci u Máchova jezera

U Máchova jezera v Doksech na Českolipsku vyhořela v noci na středu oblíbená restaurace Bílý Kámen. Oheň budovu zcela zničil, částečně se zřítila, řekla mluvčí hasičů Jaroslava Benešová. Kvůli rozsahu požáru vyhlásili hasiči postupně až třetí stupeň poplachu. V blízkém kempu bylo kolem třiceti lidí, nikdo nebyl zraněn. Likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu krátce po jedenácté hodině. Škodu odhadla majitelka předběžně na dvacet milionů korun. Okolnosti požáru vyšetřuje policie, příčiny zatím vyšetřovatelé neznají.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé hutě Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převeden na podzim.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Na budoucím obchvatu Břeclavi už pracují archeologové. Čekají bohaté nálezy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo přípravné práce a záchranný archeologický výzkum na stavbě budoucího obchvatu Břeclavi. Archeologové očekávají bohaté nálezy z období pravěku a středověku. Jde o první viditelné práce na devítikilometrové silnici, kterou Břeclav zahlcená tranzitní dopravou vyhlíží třicet let. ŘSD plánuje zahájení hlavních stavebních prací příští rok a dokončení v roce 2029. Celkové náklady se odhadují na 2,4 miliardy korun.
před 11 hhodinami

Uherské Hradiště opakovaně ničily povodně. Archeologové zkoumali jeho odolnost

Uherské Hradiště bylo rušnou obchodní křižovatkou už před velkomoravským obdobím, které ho proslavilo nejvíc. Archeologové zjistili, že zde lidé žili a obchodovali už na přelomu 7. a 8. století. Vyplývá to z analýzy sedimentů a takzvaných pohřbených půd, odkrytých v městské zástavbě nedaleko původních břehů řeky Moravy.
před 15 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 19 hhodinami
Načítání...