Otroci třetí říše: Na území dnešního Česka bylo 38 koncentračních táborů

2 minuty
Vyšla kniha Otroci třetí říše
Zdroj: ČT24

Kniha německého historika Alfonse Adama Otroci třetí říše, která vyšla i česky, nabízí vůbec poprvé ucelený pohled na pracovní tábory na území dnešní České republiky. Nacisté v protektorátu Čechy a Morava a především v Sudetech zřídili 38 pobočných koncentračních táborů, jimiž prošlo na 30 tisíc lidí.

Knihu přeložila germanistka Dagmar Lieblová. Ona sama byla za druhé světové války internována v Osvětimi, kde jí úřední chyba zachránila život – v domnění, že je starší, ji nacisté v roce 1944 poslali na práce do Hamburku, kde odklízela trosky nebo kopala protitankové příkopy.

„Když jsem knížku dostala k překladu, ptala jsem se lidí, kolik si myslí, že bylo na území dnešní České republiky koncentračních táborů. Každý hádal tak dva tři. A ono jich bylo osmatřicet,“ upozorňuje.

Mapa pobočných koncentračních táborů
Zdroj: ČT24

34 táborů vybudovali nacisté v Sudetech, které v té době byly součástí Říše – nejvíce na Trutnovsku v severních Čechách. V protektorátu fungovaly čtyři. „Karl Hermann Frank si nepřál pobyt cizinců i vězňů z ciziny na území protektorátu, protože měl strach z toho, že místní české obyvatelstvo by vězňům pomohlo,“ vysvětlil tak malý počet autor knihy Alfons Adam.

U Heydricha na zahradě

V typickém pobočném koncentračním táboře bylo umístěno obvykle pět set až tisíc vězňů. Většinou pracovali ve válečném průmyslu – vyráběli zbraně nebo součástky k letadlům a tankům, využívali se také ke stavebním pracím.

Zvláštní postavení měl tábor v Panenských Břežanech – přímo u zámku, kde sídlil zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Po jeho smrti vdova Lina Heydrichová požádala Himmlera o soukromé pracovní komando. K dispozici dostala patnáct vězňů. „Účelem jejich nasazení bylo předělat zámecký park na zahradu pro pěstování zeleniny a ovoce,“ upřesnil Alfons Adam.

Pobočné koncentrační tábory na území protektorátu byly také v Hradišťku, ve Vrchotových Janovicích a v Brně. Velká část vězňů, kteří v táborech žili, pocházela z Maďarska a Polska. Češi tvořili jen jedno procento. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Gospodinov a Filipenko. Hosty Světa knihy spojuje svoboda

Jedním z hostů třicátého Světa knihy Praha je běloruský novinář spisovatel Saša Filipenko, hlasitý kritik režimu Aleksandra Lukašenka. Na knižní veletrh a literární festival přijel rovněž první bulharský držitel Mezinárodní Bookerovy ceny Georgi Gospodinov.
před 9 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
před 13 hhodinami

Soukromá lekce od dalajlamy, říká Richard Gere o dokumentu Moudrost štěstí

Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
před 15 hhodinami

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
15. 5. 2025Aktualizováno15. 5. 2025

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
15. 5. 2025

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
15. 5. 2025

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025
Načítání...