Recenze: Otakar Slavík / Barvou o život

Emocí se na vás navalí najednou až trochu moc. Nejenže výstava je doslova ilustrací názvu, ale: vždyť Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem je ta úžasná galerie, kam se z Prahy jezdilo v těch nejhorších letech normalizace na výstavy, které se jinde prostě nedaly udělat (kromě Roudnice takhle fungovalo ještě pár dalších míst – například Louny nebo Cheb), a je to vlakem docela blízko… A toto vzácné místo má pro vás připraveno ještě několik dalších milých překvapení a zážitků.

Na oslavu stoletého trvání galerie je zde krásná výstava z úžasných sbírek, nastartovaných Śvagrovského Slavíčkovským darem, další expozice připomíná snad nejvýznamnějších malířské sympozium v Čechách v roce 1970, třetí část již představuje čerstvého Otakara Slavíka. Ten ostatně byl i účastníkem onoho slavného (a plodného !!!) setkání tvůrců, o kterém je řeč. No a ve stínu nestojí ani dynamické působení ředitelky a kurátorky galerie Aleny Potůčkové, která se shodou šťastných okolností stihla vyhnout onomu tvrdému politickému masakru, který zcela zdevastoval mnohaleté směřování a úsilí hodnotného Českého muzea výtvarných umění….

Otakar Slavík, jehož díla zaplňují třetí část výstavního prostoru vtipně a prakticky nainstalovanou prezentací převážně nových či novějších děl, měl a má k Roudnici svým způsobem blízko. Jedno z jeho nejpůvabnějších děl  (Ležící) doslova zdobí kouzelnou komorní sbírku prací, vzniklých při sympoziu v roce 1970. Proto je výstava koncipována jako určitá připomínka tohoto možná na dlouho svátečního okamžiku počínající tupé normalizace. 

Slavíkův soukromý i tvůrčí život byl až typicky spjat s československou situací  okupačních let. Od omezení vlastní tvorby, přes logické reakce na ostudné nástrahy doby, navazující smutky a rozčarování k vynucené emigraci, osamění, obtížné sžívání až posléze po šťastnější návraty, vše to vnášelo čitelné stopy do výjimečného výtvarného projevu, po svém zpracovávajícím poselství seuratovsko-monetovské, které ovšem je pro mne vždy poselstvím života, naděje, rytmu, světla…

Jak píše Alena Potůčková v katalogu, který galerie nejen vydala, ale i sama vytiskla: … malíř vede svůj nekompromisní zápas  s obrazem, je stržen samotným procesem malby, vstupuje do ní se vší fyzickou naléhavostí… Výsledkem tohoto čitelného zápasu je neuvěřitelná barevná vizuální orgie, od které návštěvník nemůže odtrhnou oči. Nejen oči. Instalace v Roudnici, která, díky použitým nosným krychlím dovoluje přehlédnout celý sál doslova takřka najednou, je svátkem barvy, svátkem malby. Je opravdu vizuální hostinou, čekající na strávníka, připraveného ji přijmout. Je jasnou oslavou malby v jejím opravdu nejživějším, nejerotičtějším, nevinném a zároveň svádějícím podání. 

Pro analytiky nabízí vystavený soubor celou řadu dalších důležitých interpretací i podtextů. Zde vám křehký katalog dobře pomůže - a přečtete si jej přímo na místě. Na návštěvu máte už jen pár dní, ale opravdu cesta do Roudnice stojí za to. Jako dříve – ale tentokrát  uvidíte opravdu  barvy v životě…

kde: Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, Očkova 5, Roudnice nad Labem; kdy: Otevřeno denně mimo pondělí: 10–12, 13–17 hodin, výstava otevřena do 24. 10. 2010.

  • Otakar Slavík / Barvou o život zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2032/203176.jpg
  • Obraz Otakara Slavíka zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2032/203175.jpg
  • Obraz Otakara Slavíka zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2032/203174.jpg
  • Obraz Otakara Slavíka zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2032/203173.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...