Zemřel Lewis Collins, Bodie z Profesionálů

Los Angeles - Představitel Bodieho z britského krimiseriálu Profesionálové Lewis Collins zemřel dnes ve věku 67 let po pětiletém boji s rakovinou. Collins tvořil v britském seriálu vysílaném na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let dvojici speciálních agentů CI5 společně s Martinem Shawem alias Doylem. S touto rolí byl ale neodmyslitelně spojován i po skončení seriálu a nedokázal se z ní vymanit. Skončil proto s herectvím před víc než dvaceti lety.

Lewis již navždy bude spojován s britským kriminálním seriálem Profesionálové. „Strávili jsme spolu čtyři tvrdé roky natáčením Profesionálů, kteří se stali ikonou britské televize,“ uvedl jeho herecký kolega Martin Shaw. „Spousta lidí na něj bude vzpomínat jako na součást dětství, bude oplakáván fanoušky. Chci vyjádřit soustrast jeho rodině a mnohým, kterým bude scházet.“

Narodil se v roce 1946 a poté, co se zkoušel živit jako bubeník v různých kapelách, rozhodl se stát hercem. Kariéru začal v několika u nás nevysílaných seriálech, hvězdou se ale stal až poté, co vzal v roce 1977 roli drsného a tvrdého agenta CI5.

Lewis se po skončení seriálu vrhl i do dalších rolí, žádná mu již ale nepřinesla úspěch. Sám se pak nechal slyšet, že role Bodieho ho zaškatulkovala a nemohl pak na předchozí slávu navázat.

Seriál byl populární i v Československu, prošel ale cenzurou

Seriál si získal velkou popularitu a jeho sledovanost ani v průběhu času neklesala. Stal se oblíbeným i u nás. V socialistickém Československu se ale mohlo vysílat jen prvních 21 dílů, další z ideologických důvodů musely počkat na převrat. Zápletkou mnoha dílů byl totiž konflikt s východními agenty.

Téma seriálu bylo ve své době extrémně populární. Agenti zvláštního oddělení britské policie CI5 Raymond Doyle, William Bodie a jejich šéf George Cowley si vždy hravě poradili s obyčejnými kriminálníky i mezinárodními špiony. Šarm a charisma hlavních hrdinů, jejich odvaha a srdce na správném místě, ale i vzájemné popichování, automobilové honičky a divoké přestřelky si získaly srdce diváků.

Společnost v 70. letech si drsné seriály žádala čím dál víc

Seriál si velice rychle získal přízeň publika. Sledovalo ho průměrně deset milionů Britů. Na svoji dobu ale byl akční až moc, a tak si nevysloužil jen pochvalné hodnocení. Kritici si stěžovali na množství násilí a také na styl jízdy agentů Doyla a Bodieho, známých také pod čísly 45 a 37.

Duchovní otec Profesionálů Brian Clemens chtěl vytvořit seriál, který by obstál v konkurenci britské a americké tvorby. Drsňácké seriály byly v sedmdesátých letech populární – v USA řádili Starsky a Hutch, v Británii pak Taggart. Clemense napadlo vytvořit seriál o elitní jednotce bojovníků proti zločinu, který by do jisté míry reflektoval současné dění v Británii – nárůst zločinu, hrozba drog či terorismu.

Doyle & Bodie
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...