Bonjour! Francouzsky mluvící Alois Nebel zdraví z festivalu komiksu

Angoulême - Česko má na letošním ročníku festivalu v Angoulême přece jen jednoho silného zástupce, a to díky malému vydavatelství z Bretaně. U nás nebývale úspěšná trilogie Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 Alois Nebel je teď pro frankofonní čtenáře připravena v jednom svazku. A má velkou šanci uspět - Francouzi a Belgičané si žánr malého narativního dramatu oblíbili už dávno. Odpovídají tomu i letošní oficiální nominace na komiksovou knihu roku.

Alois Nebel ponořen do čtení jízdních řádů, kalhoty spuštěné ke kotníkům. Výborné lákadlo na festivalovém letáku se na opravdovou obálku knihy nedostalo. „Hráli jsme si s několika i trochu snovějšími návrhy, ale nakonec nám přišlo, že graficky čistší obálka nádražáka s plácačkou přitáhne lidi snadněji,“ říká vydavatel knihy Ivan Apostolo.

Na předpremiéře v Angoulême o ni lidé jeví slušný zájem. Apostolo dále přiznává, že daleko složitější to bylo s překladem. „Určité pasáže v tomhle příběhu mají tak bizarní typ hovoru, že jsme to ve francouzštině prostě nemohli nechat ve stejné podobě. Co funguje v češtině, by takto francouzští čtenáři nepochopili. A pak taky jde o příběh ze Sudet, není jednoduché se takové historii hned dostat pod kůži. V tom je jazyk opravdu zásadní nástroj, i když jde o komiks.“

Zájem návštěvníků se od nákupu knih pomalu stáčí k oficiální soutěži o komiks roku. Mezi pětatřiceti nominovanými je několik volných adaptací klasiky i punku - Tak pravil Zarathustra od Nicolase Wilda nemá daleko k veleúspěšné Persepolis Marianne Satrapiové, a balancuje opravdu skvěle na úrovni historické reality a fikce. Jen je škoda, že moderní dějiny Íránu a Zoroastriánů nám v Evropě tak trochu unikají, abychom si mohli kriminální drama opravdu vychutnat. U Pána much si duo Mezzo a Pirus publikum tak těžko hledat nemusí - vydalo loni poslední, třetí část téhle kultovní kroniky převedené v intenzivních tónech červené a modré do americké suburbie.

Rutu Modan uvádí v Angoulême svůj druhý grafický román
Zdroj: ČT24/Drawnandquarterly.blogspot.fr

Vedle opusů, které se objevily v soutěži, jako je Souboj Titánů od Hajimeho Isayamy nebo Césara od Fuyumi Sorya, je několik malých osobních příběhů, pro které je komiks jako dělaný. Izraelka Rutu Modan ve svém druhém grafickém románu Vlastnictví absolutně nic nepředstírá a pouští nás rovnou do zapletených majetkových vztahů židovské rodiny se vší ironií a patosem.

Babička Regina, přeživší holocaustu, se se svou vnučkou vydává do rodného Polska najít za války ztracenou nemovitost. Scénu z letištní kontroly, kde tahle familiérní elegantní dáma odmítá jen tak vyhodit lahev s natočenou vodou a nechá celou řadu cestujících čekat, než vypije najednou celý její obsah, jsme v přeneseném slova smyslu každý už někdy viděl.

Ten lehký pocit trapnosti za někoho z rodiny Rutu absolutně přiznává a dodává: „Možná si to tak často neuvědomuji, ale přesně takhle mám svoji rodinu ráda, se vší rozdílností, se všemi kostlivci ve skříni, s tím malým osobním vzdorem, který v tomhle komiksu vidíte a cítíte. Asi tomu nebudete věřit, ale když si to četli moji rodiče a děti, řekli mi, že jsem o nich prozradila moc málo.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...