Přijetí osmibodového karlovarského programu

Berlín - Československo bylo v roce 1938 ve velmi kritické situaci. Politickou scénu ovládla Sudetoněmecká strana (SdP), pro kterou v parlamentních volbách hlasovalo více než 1 250 000 lidí. Strana na svém sjezdu v Karlových Varech přijala 24. dubna téhož roku osmibodový karlovarský program, jehož naplnění by znamenalo zásadní ohrožení státní suverenity. Adolf Hitler obsazení Československa dlouhodobě připravoval a bylo mu jasné, že jedním z klíčových hráčů v této partii jsou právě příslušníci početné a se svým postavením dlouhodobě nespokojené německé menšiny. V tehdejším Československu žilo na tři miliony Němců, takřka každý třetí občan měl německou národnost. Většina z nich žila v chudém pohraničí, které bylo nejvíce postižené hospodářskou krizí 30. let. První bod karlovarského programu nařizoval úplné nastolení rovnoprávnosti sudetoněmecké národnostní skupiny s českým národem. Dokument hovořil také o vytvoření sudetoněmecké samosprávy na územích osídlených sudetskými Němci ve všech oblastech veřejného života, jež se týkaly zájmů a záležitostí sudetoněmecké národnostní skupiny.

Tyto požadavky československá vláda pod tlakem událostí 5. září 1938 v podstatě přijala, když předložila „Návrh o postupu jednání ohledně úpravy národnostních otázek.“ S ním souhlasil jak britský vyjednavač lord Runciman, tak vyjednavači Sudetoněmecké strany.

Avšak skutečným cílem Hitlera nebylo řešení sudetoněmecké národnostní otázky, ale rozbití Československa a jeho úplné ovládnutí. Proto už za pouhé dva dny přišla ostravská provokace. Konrad Henlein, který na příkaz Hitlera karlovarský program sám vyhlásil, přerušil jednání strany. Samotný Hitler pak v rozhlasovém projevu vyprovokoval ozbrojený puč sudetských Němců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...