Při finančních problémech kvůli koronaviru lze bezplatně požádat o odklad daně

V případě finančních potíží způsobených dopady šíření koronaviru je možné požádat bezplatně do konce roku o odložení platby daně nebo její rozložení na splátky, informovala Finanční správa. Standardně je podle zákona za žádost o odložení splátek daně správní poplatek 400 korun.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: René Volfík

„Žádost je potřeba pečlivě odůvodnit, přiložit veškeré relevantní podklady. Obsahovat by měla i informaci, v jak vysokých splátkách a v jakých lhůtách může poplatník daň uhradit,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

V žádosti musí poplatník uvést a doložit některý ze zákonných důvodů, pro které může finanční úřad posečkání povolit. Finančnímu úřadu může přitom důvod žádosti doložit všemi relevantními doklady, kterými se prokáže vliv výskytu koronaviru na ekonomickou situaci daňového subjektu a jeho potíže s úhradou daně. Jde například o vliv mimořádných opatření, nemoci či nutné péče o člena domácnosti.

Pro doložení negativních dopadů při podnikání jako důvod mohou být uvedeny například seznamy stornovaných zájezdů, letenek, vstupenek, akcí a související korespondence. Dále je možné žádost doložit například výší obsazenosti či tržeb vůči předchozímu období nebo prokázáním výpadku výroby pro překážky související s mimořádnými opatřeními na straně dodavatele.