Airbnb podala žádost o vstup na burzu, krok naznačuje oživení cestovního ruchu

Společnost Airbnb podala u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žádost o vstup na burzu. Podle obeznámeného zdroje chce celý proces stihnout před koncem roku, závisí však podle něj na podmínkách na trhu. Společnost sama zatím časový harmonogram neposkytla. V prohlášení uvedla, že ještě nestanovila, kolik akcií investorů nabídne ani jaké ceny jedné akcie chce dosáhnout. O středečním oznámení internetového poskytovatele ubytovacích služeb informovala agentura Reuters.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Yuya Shino

Krok společnosti podle agentury ilustruje oživení cestovního ruchu, který tento rok paralyzovala karanténní opatření učiněná proti šíření koronaviru. V červenci si klienti podle Airbnb rezervovali poprvé od 3. března jeden milion nocí za jediný den. Firma se sídlem v San Franciscu to zčásti připisuje tomu, že se Američané na cestách vyhýbají hotelům.

Oživení turistického ruchu nastiňuje i růst akcií společnosti Booking Holdings, která vlastní rezervační server Booking.com. Její tituly si za poslední tři měsíce připsaly 14 procent. Úhrnem za celý rok nicméně oslabily.

Podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera Airbnb vstup na burzu dlouhodobě plánovala, aktuální podmínky na trhu však stále zcela příznivé nejsou.

„V USA stále nepolevuje intenzita nových infekcí, druhá vlna pandemie se na podzim zřejmě nevyhne ani Evropě. Akcie aerolinií nebo společností zaměřených na cestovní ruch však zůstávají hluboko před svými před-covidovými úrovněmi. Proto předpokládám, že Airbnb se samotným uvedením akcií na burzu vyčká, dokud se podmínky na trhu nezlepší, například dokud nebude vytvořena účinná vakcína proti covid-19,“ konstatuje.

Airbnb propustila po vypuknutí pandemie kvůli úsporám 1900 zaměstnanců, což představuje zhruba čtvrtinu její celkové pracovní síly. Lidé, kteří prostřednictvím společnosti nabízejí své domy a byty k pronájmu a ve firemním jazyce se jim říká hostitelé, se dostali do finančních problémů, protože mnohdy nabízené nemovitosti nakoupili s vidinou zisku právě z těchto krátkodobých pronájmů a nyní nemohou splácet vysoké hypotéky.

Airbnb v dubnu získala od investorů dvě miliardy dolarů (44,1 miliardy korun). Jedna z dohod ohodnocuje celou firmu na 18 miliard dolarů (396,8 miliardy korun). Na začátku března se Airbnb v rámci svého interního ocenění ohodnotila na 26 miliard dolarů. Ještě v roce 2017 investoři ohodnocovali podnik na 31 miliard dolarů.

„Podnik může mít za to, že letošní ztrátu na hodnotě může dohnat jako veřejně obchodovaná společnost, což se odrazí na růstu jeho akcií,“ míní Andrea Walneová ze společnosti Manhattan Venture Partners.

Burzám v čele s Wall Street se na rozdíl od světové ekonomiky daří dobře. Podle Kathleen Smithové ze společnosti Renaissance Capital investoři podniky ohodnocují „na základě scénáře po pandemii nemoci covid-19“.

Airbnb je považována za jednu z největších soukromých firem v USA. Podnik sídlí v San Franciscu a své služby začal oficiálně nabízet 11. srpna 2008 pod názvem AirBed & Breakfast (v překladu nafukovací matrace & snídaně), který pak zkrátila na Airbnb.

Praha se chystá krátkodobé pronájmy regulovat

Přes platformu Airbnb se podle údajů služby a Českého statistického úřadu předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách zvolilo tuto možnost 115 tisíc Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívá kolem 11 500 bytů. A právě i hlavní město by tak chtělo krátkodobé pronájmy mít možnost regulovat. 

Městské zastupitelstvo v červenci podpořilo přípravu návrhu novely živnostenského zákona, která by samosprávám umožnila stanovit období, kdy by bylo ubytování tohoto typu zakázáno, omezit počet současně ubytovaných osob nebo určit maximální počet dní v roce, kdy by bylo možné byty turistům pronajímat.

Ubytovací platformy typu Airbnb zejména v centru města totiž vyvolávají kritiku místních obyvatel, kteří si stěžují na časté střídání hostů a jejich hlučné chování.

„Nemáme dostatečné zákonné předpisy, tak jako mají ve světě, abychom mohli tyto služby dostat do nějakých rozumných kolejí,“ řekla k tomu už dříve radní pro veřejnou správu a bydlení Hana Kordová Marvanová (za STAN/Spojené síly), která také předložila zmíněný návrh na regulaci krátkodobých pronájmů bytů turistům. Návrh vznikl ve spolupráci s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO).