Šéf státního podniku Diamo Jež končí, píše Ekonomický deník. Nahradí ho Kašpar

Na pozici ředitele státního podniku Diamo skončí po půl roce vedení Jiří Jež. Od začátku příštího roku nastoupí do funkce současný ředitel odštěpného závodu Diamo – Těžba a úprava uranu Ludvík Kašpar, který zvítězil ve výběrovém řízení. Informuje o tom web Ekonomického deníku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ČTK řekl,
že jde o plánovaný krok. Státní podnik Diamo se zaměřuje na řešení následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

„Jiří Jež byl pověřen řízením státního podniku Diamo jako krizový manažer na dobu nezbytně nutnou,“ uvedla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Ministr průmyslu Havlíček jmenoval Ježe na konci května krátce po svém nástupu na ministerstvo, kdy s okamžitou platností odvolal předchozího ředitele Tomáše Rychtaříka. Ten skončil kvůli podpisu smlouvy o dílo u řešení ekologické zátěže – Sanace kontaminovaného území Trojice za více než 856 milionů korun. „Rychtařík tak učinil den po mém nástupu do funkce, aniž mě o tom informoval,“ podotkl ministr. Před Rychtaříkem vedl Diamo také Jež, a to 14 let.

Kašpara do vedení podniku doporučila výběrová komise složená ze zástupců resortu a Českého báňského úřadu. „Zvítězil v otevřeném dvoukolovém výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo osm kandidátů,“ sdělila mluvčí.

V Diamu Kašpar pracuje na různých pozicích od roku 1997, v podniku řídil významné projekty, investiční a sanační akce, na starosti měl především technologii – hlavním technologem odštěpného závoru Diamo – Těžba a úprava uranu byl téměř pět let.

„Pan Kašpar je člověk vysoce odborně zdatný. Je to člověk, který to chce dělat. Člověk, který na nás působil velmi akčně a zná dokonale tu společnost,“ dodal Havlíček.

Podnik řeší následky těžby i výplaty dávek horníkům 

Státní podnik vznikl v roce 1988 jako Československý uranový průmysl a navázal na činnost stejnojmenné státní organizace, která zabezpečovala těžbu uranové rudy. Nyní má Diamo čtyři závody, ředitelství je ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku.

Po celé zemi firma spravuje šest tisíc míst s ekologickou zátěží. Vedle řešení následků hornické činnosti zajišťuje také produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku. Podnik zaměstnává zhruba 2300 lidí. Spadají pod něj také výplaty dávek bývalým a současným horníkům.