Placení mobilem je mezi Čechy stále oblíbenější, ukázal průzkum

Stále větší obliby začíná mezi Čechy nabírat placení mobilem. Zatímco loni tuto cestu využívalo osm procent dotázaných, letos jich už bylo 18 procent. Vyplynulo to z průzkumu České bankovní asociace (ČBA) mezi 1087 respondenty. Nejvíce rozšířená však zůstává platba debetní kartou. 

Video Studio ČT24
video

Platební zvyklosti Čechů

Potvrdilo se také, že nové možnosti bezkontaktních plateb využívají především mladí lidé.„Mobilem, případně chytrými hodinkami, čipem a podobně lze platit kdekoli, kde mají bezkontaktní terminál. Ten je v ČR na rozdíl od jiných zemí již obvyklou záležitostí,“ uvedl poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost Tomáš Hládek.

Nejčastější službou pro placení mobilem je Google Pay nebo Apple Pay. Některé banky mají i vlastní aplikaci.  

Zdaleka nejpoužívanějším platebním prostředkem zůstává debetní karta, kterou používá osmdesát procent lidí. S odstupem následuje kreditní karta, u níž došlo meziročně k poklesu z 28 na 22 procent.

Video Události
video

Události ČT: Karta, nebo hotovost? Průzkum ukazuje, čemu dávají lidé přednost

Placení dobírkou volí klienti častěji u prvního nákupu v e-shopu

Při nákupech na internetu využívá platební kartu 54 procent Čechů. Nákup na dobírku využívá 53 procent respondentů a polovina lidí pak platí v on-line prostředí i zadáním příkazu v internetovém bankovnictví. Internetové peněženky, jako je například PayPal, využívá 14 procent lidí.

Placení na dobírku přitom podle Hládka využívají respondenti zejména tehdy, pokud u internetového prodejce nakupují poprvé, nevěří mu nebo recenze na něj nejsou zcela pozitivní či přesvědčivé.

Z průzkumu dále také vyplývá, že dvě třetiny populace vybírají peníze z bankomatu alespoň jednou měsíčně, jde přitom o nejčastější frekvenci výběru. „K bankomatům chodí překvapivě častěji mladí lidé, kteří více spoléhají na peníze na účtu a na platební kartu než na hotovost uloženou doma pod polštářem,“ uvedl Hládek.

 

Průzkum zároveň ukázal, že názor na zrušení hotovosti společnost rozděluje. Třetina oslovených by totiž přivítala zrušení hotovosti, protože by to přineslo větší svobodu v nakupování. Další třetina je však zcela proti a ve zrušení hotovosti vidí omezení osobní svobody. Třetina lidí je pak v této otázce nerozhodná.