Zaměstnanci General Motors v noci na pondělí vstoupili do stávky. Největší od roku 2007

Jednání o nové pracovní dohodě mezi odbory a automobilkou General Motors se dostala do slepé uličky a všech zhruba 49 tisíc zaměstnanců v USA v neděli před půlnocí vstoupilo do stávky. Oznámil to odborový svaz United Auto Workers (UAW). Stávka je prvním větším přerušením práce v GM od roku 2007, upozornily agentury AP a Reuters.

Výroba v závodě GM v Michiganu
Zdroj: Reuters Autor: Rebecca Cook

Platnost dosavadní smlouvy mezi odbory a GM skončila v sobotu v noci. Podle zástupců UAW jsou obě strany daleko od vyřešení důležitých bodů, jako jsou mzdy, příspěvky na zdravotní péči, zaměstnávání na dobu určitou, jistota zaměstnání a podíl na zisku.

Stávka zřejmě zastaví výrobu ve Spojených státech, ale také v Kanadě a Mexiku. GM je největší automobilkou v USA. Jednání mezi odbory a vedením firmy jsou napjatá od začátku hlavně kvůli plánu zavřít v USA čtyři závody. Odbory slíbily, že budou proti zavření závodů bojovat. Odbory také chtějí vyšší platy, protože společnost vykazuje v Severní Americe rekordní zisky.

Představitelé GM tvrdí, že zavření továren je nutné kvůli změnám na trhu. Upozorňují také, že mzdy a výhody, které dostávají zaměstnanci organizovaní v odborech, jsou vysoké ve srovnání s konkurenčními závody v jižních státech USA, ve kterých nejsou odbory.

Stávka bude první podobnou akcí v GM od dvoudenní stávky v roce 2007, která se uskutečnila v době kolektivního vyjednávání. Bolestnou byla pro automobilku stávka v roce 1998 v Michiganu, která trvala 54 dní a stála automobilku více než dvě miliardy USD (46,7 miliardy korun).