ČEZ musí příští rok získat povolení k dalšímu provozu Temelína

Příští rok musí ČEZ získat povolení k dalšímu provozu obou bloků jaderné elektrárny Temelín. Povolení je na dobu neurčitou. Temelín by měl být v provozu minimálně do roku 2060, uvedl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po návštěvě Temelína řekl, že bezpečnostní opatření v Temelíně jsou na stoprocentní úrovni.

Video Události, komentáře
video

Ministr Havlíček: Jádro bude tvořit polovinu českého energetického mixu

„Intenzivně se zabýváme přípravami dokumentů k prodloužení provozování bloků, dokument bychom měli získat v druhé polovině příštího roku,“ řekl Beneš. Jak dále řekl, jde o proceduru, jejíž součástí jsou tisícistránkové dokumenty. ČEZ je musí předložit do poloviny dubna 2020, aby Státní úřad pro jadernou bezpečnost mohl do října 2020 povolení vydat. V říjnu příštího roku skončí platnost současného povolení k provozu.

Video Události
video

Události: Dana Drábová o jaderné energetice v Česku

„Je strašně důležité potvrdit státním úřadům, že elektrárna je spolehlivá. Podle nového atomového zákona je to (povolení) na dobu neurčitou, je tam řada podmínek, které musíte plnit. Pokud je neplníte, vystavujete se riziku, že o povolení můžete přijít,“ řekl Beneš.

Ministr průmyslu a obchodu v pátek řekl, že povolovací proces zatím ČEZ plní podle časového harmonogramu. „Nic není ohroženo,“ sdělil Havlíček.

Získat takové povolení není podle analytika poradenské společnosti ENA a ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora žádná formalita. „ČEZ má své zkušenosti, že nebylo lehké získat podobná povolení pro prodloužení provozu v Dukovanech, nepochybně se na to musí pečlivě připravit. Přípravy zahrnují testy všech základních komponent, certifikace, prověrky,“ uvedl Gavor.

Pokud by potřebné povolení Temelín nezískal, bly by to podle Gavora problém. „Ale nečekám, že by ČEZ opakoval stejné chyby,“ dodal Gavor s odkazem na Dukovany, kde byly problémy s dokumentací ke svárům na potrubí.

Beneš: Temelín by měl fungovat do roku 2061

Temelín by podle Beneše měl fungovat do roku 2060, respektive 2061. Jeden blok ČEZ zprovoznil v roce 2000, druhý v roce 2001. Měly by fungovat minimálně 60 let. „Nicméně je v daleké budoucnosti před námi, jestli pojedou do toho roku, nebo o jedno, dvě desetiletí déle. Ale co se týká perspektivy, jsme si jisti, že elektrárna na to má, je v dobré kondici,“ řekl Beneš.

Reaktorová nádoba by měla vydržet celý provoz elektrárny, jiná zařízení ČEZ postupně modernizuje, některé díly mění za novější.

„Doufám, že se to podaří, protože zatímco stavba pro investora nového jaderného bloku je v podmínkách Evropy noční můrou, provoz již hotového je docela lukrativní záležitostí a ČEZ se bude snažit prodloužit životnost, pokud to ekonomicky půjde,“ říká Gavor.

Podle ministra průmyslu Havlíčka je pak jaderná energetika vlivnou součástí energetické budoucnosti Česka. „Stát jasně řekl, že energetický mix bude založený na jádru, obnovitelných zdrojích, na plynu a bude dojíždět uhlí,“ prohlásil v Událostech, komentářích.

„Pokud chceme vyměnit uhlí, kterého je dneska padesát procent zdrojů, za jiný zdroj, nezbývá nám než jít cestou jadernou. A samozřejmě posilovat obnovitelné zdroje,“ dodal. „Jádro má dnes třetinu, chceme se posunout v horizontu pětadvaceti let na podíl čtyřiceti až padesáti procent. Dalších pětadvacet až třicet procent budou právě obnovitelné zdroje.“

Video Studio ČT24
video

Gavor: Získat povolení není lehké

V Temelíně je od 21. června plánovaně odstavený druhý blok. Při dvouměsíční odstávce mění energetici 42 ze 163 palivových souborů. Letos je to druhá odstávka, na jaře byl na dva měsíce odstavený první blok.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v Česku, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,66 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Od začátku letošního roku vyrobil 8,4 TWh elektřiny, řekl Petr Šuleř z útvaru jaderné komunikace skupiny ČEZ.