Růst cen v průmyslu zpomalil na 3,8 procenta

Ceny průmyslových výrobců v Česku v květnu zpomalily meziroční růst na 3,8 procenta z dubnových 4,3 procenta. Ceny v zemědělství naopak zrychlily růst na 10,5 procenta a ceny ve stavebnictví na 5,5 procenta, uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ).

Do vývoje cen v průmyslu se promítly hlavně o 8,6 procenta dražší elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch. Zdražily ale i potravinářské výrobky, nápoje, tabák a rovněž rafinované ropné produkty a koks.

Odvětví výroby elektrické energie je v poslední době ovlivněno novými regulacemi, které v konečném důsledku vedou ke zdražování elektřiny, upzorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Skokový růst ceny emisních povolenek, uzavírání jaderných elektráren v Německu a tlak na produkci energie z obnovitelných zdrojů zvyšují náklady a tím snižují konkurenceschopnost evropského průmyslu,“ dodává.

V zemědělství se meziročně zvýšily zejména ceny brambor, a to téměř o polovinu. Zelenina zdražila zhruba o čtvrtinu. „Vzrostly rovněž ceny jatečných prasat, mléka a drůbeže. O téměř 46 procent naopak poklesly ceny ovoce a snížily se i ceny vajec a skotu,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb ČSÚ Jiří Šulc.

„V tomto ohledu se potvrzuje předpoklad, že prudký růst cen v rostlinné výrobě se bude postupně přelévat i do vyšších cen v živočišné výrobě a v konečném důsledku bude pokračovat tlak směrem k růstu cen potravin pro koncové spotřebitele. Česká národní banka pro celé druhé čtvrtletí čeká růst výrobních cen v zemědělství tempem 10 %. Tento růst byl v průměru již takřka dosažen za duben a květen, červnový výsledek tak může vytáhnout cenový růst v zemědělství mírně nad prognózu ČNB,“ míní hlavní ekonom Generali Investments CEE Rodomír Jáč. 

Ceny stavebních prací podle odhadů zrychlily meziroční růst na 5,5 procenta z předchozích 5,4 procenta. Proti loňskému květnu byly materiály a výrobky dražší o 4,1 procenta.

„Ceny v průmyslu v blízké době nečeká výrazný pokles, ale spíše stabilizace na současných meziročních tempech. Na své rostoucí trajektorii zůstanou ceny ve stavebnictví, které nadále budou trpět nedostatkem kapacity,“ uvedl analytik Komerční banky František Táborský. „Celkově očekáváme, že inflační tlaky v ekonomice zůstanou letos silné. Spolu s kurzem koruny budou jedním z hlavních důvodů, proč ČNB zváží ještě jedno zvýšení úrokových sazeb,“ dodal.

„Cenové indexy ukazují, že tlak na růst spotřebitelských cen zde ještě nějaký čas zůstane. Ceny v průmyslu a ceny v zemědělství s určitým zpožděním ovlivňují ceny spotřebitelské, které zajímají běžné lidi, a proto i centrální banku. Na druhou stranu indexy ukazují, že přehřívání ekonomiky ustupuje, takže i vzedmutí spotřebitelských cen bude jen dočasné,“ konstatuje také hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Podle něho si to řada centrálních bankéřů přebere tak, že je třeba během léta ještě jednou zvýšit úrokové sazby.

„Já bych to tak ale nechápal. Letošní inflaci už ČNB neovlivní a ta v příštím roce se uklidní i bez zvýšení úrokových sazeb,“ dodává.

Mezi službami pro podniky zdražilo poradenství v oblasti řízení o 8,9 procenta, služby v zaměstnání o 7,8 procenta, pojištění a penzijní financování o 7,3 procenta, reklamní služby o 4,2 procenta a bezpečnostní služby o čtyři procenta. Zlevnilo skladování a podpůrné služby v dopravě.

V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu zvýšily o 0,5 procenta, ceny zemědělských výrobců byly vyšší o 0,1 procenta a stavební práce zdražily proti dubnu o 0,4 procenta. Tržní služby pro podniky stagnovaly.