Facebook zakázal předinstalaci na telefonech Huawei, Google se bojí hybridní verze Androidu

Americká internetová společnost Facebook zakázala předinstalaci svých aplikací na chytrých mobilních telefonech čínské firmy Huawei, která nyní čelí restrikcím ze strany Spojených států. Společnost Google současně varovala, že penalizace čínského výrobce přinášejí rizika pro americkou národní bezpečnost.

Prodejna Huawei v Pekingu
Zdroj: Reuters Autor: Thomas Peter

Na telefonech Huawei už nebudou předinstalovány aplikace Facebook, WhatsApp či Instagram. Kupci stávajících modelů telefonů této značky si budou moci aplikace sami stáhnout z obchodu Google Play, budoucí modely ale nebudou mít do obchodu přístup, pokud americká vláda svůj negativní postoj k Huawei nezmění.

USA v polovině května zařadily firmu Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. Krátce poté však Washington na tři měsíce obchodní restrikce vůči Huawei zmírnil.

Facebook není jediný technologický gigant, který reaguje na kroky washingtonské administrativy. Společnost Google už v květnu uvedla, že po uplynutí této tříměsíční lhůty omezí čínské firmě používání svého operačního systému Android. Podle zdrojů listu Financial Times se ovšem nyní vedoucí představitelé Googlu snaží přesvědčit americké úřady, aby byla jejich podniku poskytnuta výjimka ze zákazu dodávek pro Huawei bez licence.

Google se bojí vzniku hybridní verze systému Android

Google se obává zejména toho, že nebude moci aktualizovat svůj operační systém Android na čínských chytrých telefonech. To by podle něj mohlo Huawei přimět k vývoji vlastní verze tohoto operačního systému, která by byla méně odolná vůči útokům hackerů.

„Google argumentuje, že USA přerušením jeho obchodního vztahů s Huawei riskují vznik dvou druhů operačního systému Android: originální verze a verze hybridní. Tato hybridní verze by pravděpodobně obsahovala více softwarových závad než verze Googlu, takže by telefony Huawei mohly být vystaveny větším riziku neoprávněného nabourání do systému,“ uvedl jeden ze zdrojů obeznámených s obsahem rozhovorů Googlu s americkými úřady.

Společnost Google podle listu Financial Times uvedla, že se nyní soustředí na „ochranu bezpečnosti uživatelů Googlu na milionech existujících mobilních telefonů Huawei ve Spojených státech a po celém světě“.

S problémy se vypořádáme, zní z Číny

Čínský podnik tvrdí, že se na americké restrikce připravil, a slibuje, že se s problémy plynoucími z těchto restrikcí dokáže vypořádat. Někteří zákazníci v evropských a asijských obchodech nicméně agentuře Reuters sdělili, že se zdráhají kupovat telefony Huawei kvůli nejistotě, která kolem nich panuje.

Huawei je druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě za jihokorejským konkurentem Samsung. Analytici oslovení agenturou Reuters nicméně minulý měsíc uvedli, že odbyt telefonů Huawei by mohl letos v důsledku amerických sankcí klesnout až o čtvrtinu. Nevyloučili ani možnost, že telefony této značky by časem mohly zcela zmizet z mezinárodního trhu.