Daimler postaví svou první továrnu na výrobu osobních aut v Rusku

Německý koncern Daimler postaví svou první továrnu na výrobu osobních aut v Rusku. Nový závod nedaleko Moskvy by měl zahájit výrobu v roce 2019, uvedla firma. Do projektu investuje přes 250 milionů eur (6,8 miliardy korun). Podle agentury Reuters jde o první novou investici, jakou kdy velká západní automobilka učinila v Rusku od zavedení protiruských sankcí.

Továrna bude vyrábět automobily Mercedes-Benz a zaměstná zhruba tisíc lidí. Podle ruského ministerstva obchodu a průmyslu bude produkce závodu přesahovat dvacet tisíc vozů ročně. Investice přichází v době, kdy ruský automobilový trh začíná po prudkém útlumu vykazovat známky oživení. „Rusko má pro Mercedes-Benz strategický význam a je atraktivním růstovým trhem,“ uvedl člen vedení divize Mercedes-Benz Markus Schäfer.

V uplynulých letech se ruský automobilový trh stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou dolehly nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. Loni prodej aut v Rusku klesl o 11 procent na 1,42 milionu. Tempo propadu ale výrazně zpomalilo z předloňských 36 procent.

Podnikatelské sdružení AEB předpokládá, že letos už se prodej zvýší, a to o čtyři procenta na 1,48 milionu vozů. Ruský automobilový trh ale i tak zůstane hluboko pod rekordní úrovní z roku 2012, kdy prodej dosáhl téměř tří milionů aut. V té době se očekávalo, že Rusko brzy vystřídá Německo na pozici největšího automobilového trhu v Evropě.

Tyto vyhlídky však zhatily nízké ceny ropy a západní sankce, které vedly k prudkému poklesu ruské ekonomiky. Sankce sice nezakázaly investice v automobilovém sektoru, vedly ale k mnohem opatrnějšímu přístupu investorů k Rusku. Před dvěma lety se z Ruska stáhla největší americká automobilka General Motors.

Daimler už v Rusku vyrábí nákladní auta ve spolupráci s tamní automobilkou Kamaz. Rozhodnutí vybudovat v Rusku továrnu na osobní automobily podle ruského ministerstva obchodu a průmyslu ukazuje, že světové automobilky mají v ruský trh důvěru. „Je to známka zjevné atraktivity, kterou ruský automobilový průmysl pro investory představuje,“ uvedlo ministerstvo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Důchod v lednu vzroste dle odhadu o 650 korun měsíčně

Průměrný důchod vzroste v lednu zhruba o 650 korun měsíčně. Vyplývá to z nových dat Národní rozpočtové rady, která získala Česká televize. Průměrná penze by tak na začátku příštího roku vystoupala na 21 700 korun. Podobným odhadem disponuje i ministerstvo práce, přesný návrh lednového zvyšování důchodů bude mít šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) hotový v září. Zohlední inflaci mezi loňským červencem a letošním červnem.
před 9 mminutami

Čína v odvetě omezí dovoz zdravotnických prostředků z EU

Čína v odvetě omezí dovoz zdravotnických prostředků z Evropské unie, jejichž hodnota přesahuje 45 milionů juanů (131 milionů korun). S odkazem na sdělení ministerstva financí v Pekingu to uvedla agentura Reuters. Čína omezí i dovoz zdravotnických prostředků z jiných zemí, pokud obsahují komponenty vyrobené v EU v hodnotě vyšší než padesát procent hodnoty smlouvy. Opatření platí od neděle.
před 9 hhodinami

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 13 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 23 hhodinami

OPEC+ od srpna urychlí zvyšování těžby ropy

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvyšování těžby ropy. Od srpna skupina zvýší těžbu o 548 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel, zatímco v květnu, červnu a červenci navyšoval těžbu pokaždé o 411 tisíc barelů denně. Skupina se sešla poprvé od doby, kdy ceny ropy vystřelily vzhůru – než opět ustoupily – po úderech Izraele a USA na Írán, poznamenala agentura Reuters.
včera v 13:25

Dálničních známek se letos prodalo víc, už pět milionů

Téměř pět milionů dálničních známek ke konci června koupili řidiči. To je o skoro 400 tisíc víc než vloni ve stejném období. Největší nárůst zájmu je o jednodenní známky, které jsou v prodeji teprve od loňského března. Vyplývá to z dat Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (CENDIS). Nejvíc dálničních známek si řidiči kupují s přicházejícím létem, vrchol prodeje se proto i letos očekává v červenci a srpnu.
včera v 08:00

Nová dohoda EU a Kyjeva zvyšuje kvóty na ukrajinský cukr i pšenici

Obchodní dohoda mezi EU a Ukrajinou zavádí nové kvóty pro vývoz citlivých ukrajinských produktů. Například pro cukr jde podle nejmenovaného vysokého unijního představitele o kvótu sto tisíc tun ročně z dřívějších dvaceti tisíc tun, u pšenice pak jde o zvýšení na 1,3 milionu tun z původní kvóty jeden milion tun. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci v některých zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
4. 7. 2025
Načítání...