Hamé investuje v Rusku do vylepšení výroby i do reklamy

Potravinářská firma Hamé hodlá investovat do svého závodu v ruském Bogoljubovu asi 200 kilometrů od Moskvy. Ze zhruba 30 milionů korun půjde třetina do vylepšení výroby, zbytek je určený na celoplošnou marketingovou kampaň. Na příští rok firma v Rusku naplánovala zhruba čtvrtinový růst, řekl generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Společnost podle něj nakoupí technologie s větší efektivitou a větší kapacitou. Výdaje na marketingovou kampaň odpovídají velikosti ruského trhu. Čtvrtinový růst v Rusku je pro Hamé významný, Rusko se na tržbách společnosti podílí asi jedenácti procenty. Hamé loni vykázala tržby lehce přes šest miliard korun. Zahraniční trhy se na nich podílely asi polovinou. Letos tržby podle Štrupla porostou v jednotkách procent.

Ze zahraničních trhů se Hamé podle něj daří nejlépe právě v Rusku, tamní trh vykazuje nejvyšší dynamiku při slušném základu. Společnost v ruském závodě vyrábí jenom určitý sortiment, zejména masové produkty, kojeneckou výživu a kečupy. „Do budoucna bychom chtěli posílit kojeneckou výživu, kterou tam dneska děláme jen určité druhy,“ dodal Štrupl. Zboží ze závodu Hamé dodává i do okolních zemí.

Stagnace v postsovětských zemích

V minulých dvou letech Rusko a okolní trhy prošly stagnací. „Kolaps nastal na Ukrajině z hlediska její měny hřivny. V Rusku byl pokles z hlediska rublu, ani ne tak trhu jako takového. Ostatní země, jako Kazachstán, Ázerbájdžán, Uzbekistán, zaznamenaly také docela silnou devalvaci. Tím, že tam nevyrábíme, ale dovážíme, ať už z Ruska, nebo z Česka, naše zboží bylo rázem dražší. Teď se to trošku vzpamatovává, letos trhy rostou. Loni padaly,“ doplnil Štrupl.

Hamé by rádo zvýšilo prodej svého zboží i v Číně. Podle Štrupla v tom zatím ruský závod firmy nehraje zásadní roli. „Čínský spotřebitel preferuje české zboží před ruským, i když je značka stejná,“ řekl. Hamé tam dováží zejména kojenecké výživy a rajčatové a sladké výrobky. Na dovoz masných výrobků do Číny totiž Česká republika nemá certifikaci.

Hamé v příštím roce plánuje investice za 170 až 180 milionů korun, tedy podobně jako letos. Největší peníze půjdou do českých závodů. „Do Podivína pořizujeme dvě úplně nové technologie na navýšení kapacity a výrobu nových výrobků, Bzenec kompletně přestavujeme s cílem zefektivnit a navýšit kapacitu, v Kunovicích jsou to spíš technologické záležitosti,“ uzavřel Štrupl.

  • Firma vznikla v roce 1922, kdy živnostník v Babicích na Uherskohradišťsku založil konzervárenskou dílnu, ve které vyráběl kromě ovocných marmelád, povidel a šťáv i lihoviny.
  • Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu u paštik, hotových jídel, kečupů, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámější značky firmy patří Hamé, Májka, Znojmia a Otma.
  • Firma má sedm výrobních závodů v Česku a tři v zahraničí – Caracal v Rumunsku, Bogoljubovo v Rusku a v Prešově na Slovensku.
  • V roce 2016 se Hamé stalo součástí norské skupiny Orkla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025
Načítání...