Kartel by měl svým členům umožnit především větší kontrolu nad cenami rýže na světových trzích. Thajský ministr obchodu o něm plánuje jednat s Laosem, Kambodžou a Vietnamem. „Ačkoli jsme potravinářským centrem světa, máme malý vliv na ceny,“ řekl mluvčí thajské vlády. „Dovážíme drahou ropu, ale rýži prodáváme velmi levně. To vůči nám není poctivé a poškozuje to naši obchodní bilanci,“ dodal. Cena thajské rýže přitom od začátku roku vzrostla na trojnásobek a nedávno překonala hranici jednoho tisíce dolarů za tunu.
Kvůli vysokým cenám už i obchodní řetězce ve Spojených státech zavedly kvóty na nákup rýže. Chtějí tak předejít spekulacím a nákupu zásob ze strany restauratérů a malých podnikatelů.
Oslovené státy se k myšlence vzniku kartelu staví kladně. Kambodžská vláda dokonce prohlásila, že vznik kartelu je vzhledem k současné situaci na trhu s potravinami nutností. Laoská vláda se nechala slyšet, že nabídku na vytvoření kartelu pozorně zváží. Naopak odmítavě se k thajské iniciativě staví Filipíny, které jsou největším dovozcem rýže na světě. Podle předsedy filipínské senátní komise pro zemědělství Edgarda Angary by byl vznik rýžového kartelu činem proti lidskosti.