Na co si dát pozor při prodeji bytu či domu?

Praha - Prodávat byt nebo dům není sice tak časté jako prodávat například starší nábytek, tyto obchody si však žádají zvýšenou pozornost zejména kvůli tomu, že do nich vstupuje větší množství finančních prostředků. Důslednost je přitom třeba především při výběru realitní kanceláře, která prodej nemovitosti zprostředkuje. Pokud člověk při výběru přebere, může se snadno stát, že již neuvidí ani své peníze, ani byt.

„Zásadou je věnovat výběru realitní kanceláře čas. Nevběhnout do náruče první, která nás osloví, nebo kterou jsme našli v inzertních novinách. Vyberte si dvě, tři, zkontrolujte jejich právní existenci ve výpisu z obchodního rejstříku a promluvte si s makléři, kteří budou mít vaši nemovitost na starosti. Pak teprve se rozhodujte,“ radí realitní makléř Rudolf Bálek.

Makléř prodává

Makléř je vlastně tím, kdo nemovitost prodává, a pokud nejste s jeho přístupem spokojeni, požádejte o jeho výměnu hned na začátku. Realitní kancelář o zakázky stojí, ale osobní nasazení makléře je alfou a omegou prodeje vaší nemovitosti. Makléř si od vás vyžádá nabývací titul k nemovitosti, který musí ověřit, bude si muset nabízenou nemovitost také prohlédnout.

Pozornost by měl věnovat také jednotlivým místnostem a jejich rozměrům, které by měl zkontrolovat. Není nic trapnějšího, než když vás kupující načapá na neexistujících centimetrech šíře vašeho obýváku.

Většinou si makléř zhotoví i fotografie, a na to dejte makléři čas, fotografie koneckonců nemovitost v inzerátu prodávají. Doporučujeme ve vlastním zájmu byt nebo dům uklidit. Sušící se prádlo na balkoně, nebo špinavé nádobí v dřezu, nebudí u kupců příliš velké chutě se inzerátem vůbec zabývat.

Smlouva

Největším úskalím ve vztahu s realitními kancelářemi, bývají smlouvy. Většina zákazníků uzavře, v dobré víře, že dělá to nejlepší, exkluzivní smlouvu na příliš dlouhou dobu. To je samozřejmě pro prodávajícího nevýhodné, naopak realitka na tom vydělává. „Já bych doporučoval exklusivní smlouvu podepsat tak na tři týdny, s tím že ji můžete kdykoliv prodloužit. Ve smlouvě by se měly objevit další povinnosti realitní kanceláře. Především, kde a jak bude inzerováno, a co všechno dalšího pro prodej realitka udělá,“ doporučuje Bálek.

V povinnostech realitky v uzavírané smlouvě by měl být i závazek o tom, že připraví všechny následující smlouvy a další potřebné podklady pro následující prodej novému kupci. Aby se vám nestalo, že za peníze slíbené realitní kanceláři, budete běhat po úřadech vy.

Bez konzultace s právníkem ani krok

Smlouvu, kterou realitní kancelář připravila, by měl zkontrolovat právník. Tento krok by neměl prodávající v žádném případě podceňovat. Nevěřili byste, kolik „chyb“ ve prospěch realitních kanceláří, se dá v již předtištěných smlouvách připravených realitkami najít. Cena za tyto služby advokáta bývá do deseti tisíc korun, není to málo, ale v kontextu ceny za prodej nebo koupi domu či bytu jde většinou jen zlomek ceny.

Pozor na povinnosti prodávajícího

Pokud ze smlouvy vyplývají i nějaké další povinnosti vůči vám, nechte si je pečlivě vysvětlit. Některé realitní kanceláře již chtějí při uzavírání exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy od všech spolumajitelů ověřenou plnou moc vlastníků, či spoluvlastníků. Realitka se tak snaží vyhnout zbytečné práci, kdy jeden ze spoluvlastníků nakonec prodej odmítne. Při jejich nedodání hrozí smluvními pokutami.

Smluvní pokuta

Smluvní pokuta je finanční kompenzace za to, co jedna strana nesplnila. Její výše by se ale neměla vymykat dobrým mravům, tedy měla by být přiměřená vynaloženým nákladům. Pokud její výše jen kopíruje provizi realitní kanceláři, raději smlouvu nepodepisujte nebo se snažte o snížení této částky. Vyhnete se rozčarování, když k prodeji z nějakých, třeba malicherných důvodů nedojde, za viníka budete označení vy, a budete muset zaplatit několik desítek tisíc korun jen na pokutě.

Daň z převodu

Nezapomeňte, že při prodeji nemovitosti, musí prodávající zaplatit tzv. daň z převodu. Tady je výhodné nechat celou věc řešit realitní kancelář. Protože všechny finanční prostředky proudí přes ni, dostane prodávající na účet pouze částku očištěnou o daň, a nemusí si tak s plněním povinností vůči státu lámat hlavu.

  • Podpis smlouvy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/171/17047.jpg
  • Placení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/278/27790.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 5 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 18 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
13. 7. 2025
Načítání...