Všichni jsou proti, třetí runway na Heathrow ale bude

Londýn - Vláda Spojeného království dala zelenou kontroverznímu projektu rozšíření londýnského hlavního letiště. Investici za 9 miliard liber oznámil parlamentu ministr dopravy Geoff Hoon. Pokud vše půjde podle plánu, provoz má být spuštěn v roce 2019. Proti jsou ale ekologičtí aktivisté, opozice i někteří labourističtí poslanci. Expanze letecké dopravy v britské metropoli si ale dle obhájců projektu vyžaduje právě rozšíření už dnes nejfrekventovanějšího aeroportu. Investice ale utlumí další megalomanský projekt propojení Londýna novou vysokorychlostní železnicí s Birminghamem.

Hoon v parlamentu upozornil, že Heathrow operuje na hranici 99procentního vytížení kapacity a ztrácí v konkurenčním boji se zahraničními letišti. Navíc oznámil přípravy dalšího, v pořadí už šestého terminálu. Přitom teprve loni zprovozněný terminál 5 stále čelí operativním potížím.

Odpůrci skupují pozemky pro obstrukce

Opozice už ale projektu rozšíření letiště slíbila, že pokud se dostane k moci ve volbách v roce 2010, okamžitě výstavbu zastaví. Letiště bude logicky více znečišťovat ovzduší skleníkovými plyny a přispívat k větší hlučnosti oblasti. Velká Británie je vnímána jako lídr environmentalismu. „Nové Heathrow naprosto zničí mezinárodní reputaci Británie jako zelené velmoci,“ apelují Děti Země.

Proto, aby se počet letů mohl do roku 2030 zvýšit ze současných 480 na 700 tisíc, musí být vykoupeno a zbouráno 700 domů. Odpůrci dokonce hromadně skupují objekty, kde má vyrůst nová runway, aby blokovali její stavbu. Publicitu takovým snahám dodala například herečka Emma Thompson, která pozemek o velikosti fotbalového hřiště spolu s dalšími celebritami odkoupila.

Zastánci vidí v nové runwayi cestu z recese

Druhou stranou mince je ekonomický rozvoj na Ostrovech. Zastánci projektu argumentují novými pracovními místy a lákáním zahraničních investic. Paul Charles z letecké společnosti Virgin Atlantics upozorňuje, že bez další runwaye bude britská ekonomika trpět. „Investoři utečou radši na kontinent,“ odhaduje. Konkurenční letiště Paříž, Frankfurt nebo Amsterdam prý mají i čtyři runwaye, argumentují příznivci rozšíření. „Chce-li Británie utéct recesi, další runway je nutnost,“ přidává se Lady Valentine ze společnosti London First.

Letiště začalo zajišťovat běžný provoz v roce 1946, do 18 destinací s počtem 9 tisíc letů ročně. Lety národní úrovně spolu s prvním terminálem začaly operovat v roce 1955, dnes je první terminál znám jako terminál 2 - Europa. Terminál 1 slavnostně otevřela královna Alžběta II. v roce 1969. Poslední terminál s pořadovým číslem 5 byl dokončen loni. Heathrow obsluhuje 180 destinací v 90 zemích světa. Letiště jako své domovské zvolilo 90 společností. Současné dvě runwaye jsou obě přes 3,5 kilometru dlouhé. Letiště dává v současnosti práci téměř 70 tisícům lidí.

  • Největší letiště Evropy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/625/62487.jpg
  • Protesty proti dostavbě letiště Heathrow autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/625/62484.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 19 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 21 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánovčera v 17:19

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...