MMF váhá s uvolněním další části řecké pomoci

Brusel - Mezinárodní měnový fond zatím neuvolní další část finanční pomoci pro Řecko. Místo toho počká, až se Evropská unie shodne na novém záchranném programu, jak uvádí dnešní vydání deníku Financial Times. Řekové přitom musí dostat celkem 12 miliard eur, což je pátá část z loni slíbené pomoci v celkové výši 110 miliard eur, do 15. července, jinak se ocitnou bez finančních prostředků a zbankrotují.

Pro Evropskou unii představuje postoj fondu vážnou komplikaci. Ministři financí eurozóny se totiž v neděli v Lucemburku dohodli, že až Řecko schválí úsporná opatření, část pomoci uvolní a teprve poté se budou zabývat novým záchranným programem, který by podle odhadů měl opět překročit 100 miliard eur. Pokud by měnový fond svojí část pomoci do 15. července neuvolnil, EU by musela najít dalších 3,3 miliardy eur.

Řekové si musí utáhnout opasky

1 minuta
MMF pozdržuje finanční pomoc Řecku
Zdroj: ČT24

Ve hře je další podmínka - Atény nedostanou poslední část loňské půjčky, pokud řecký parlament za týden neschválí požadované škrty. „To musí být učiněno ještě předtím, než se budeme moci pohnout dopředu. Věříme, že podmínky se podaří naplnit velmi rychle,“ uvedl John Lipsky, který v čele MMF dočasně nahradil obviněného šéfa Dominiqua Strausse-Kahna. Parlament bude hlasovat o balíčku reforem 28. června.

John Lipsky, prozatímní prezident MMF

„Fond neuvolní zbývající část půjčky, pokud nás zástupci Řecka nepřesvědčí, že program financování země běží podle plánu a našich požadavků.“

Základní podmínkou EU i měnového fondu je, aby řecký parlament do konce června schválil plán financování pro období první půjčky a privatizační program. Řecká vláda by chtěla do roku 2015 získat z privatizace 50 miliard eur. Na prodej by měly být například letiště, dálnice, ale i státem vlastněné firmy, banky, loterijní licence.

„Pokud Řecko splní podmínky měnového fondu, k vyplacení dojde včas a Řecko nezkrachuje,“ tvrdí evropský komisař  pro hospodářskou a měnovou politiku Olli Rehn. Podle MMF je výsledek současných jednání v Evropské unii a zejména eurozóně příliš vágní a žádá pevnější závazky.

José Manuel Barroso, předseda Evropské komise

Šéf Evropské komise Barroso zdůraznil, že se záchrana Řecka neobejde bez útrap. „Kdyby existovala jednodušší cesta z krize, šli bychom jí. Ale ona není,“ prohlásil Barroso.

Stále větší obavy vzbuzuje neutěšená situace v Řecku ve Spojených státech. Ministři financí zemí G7 v noci na pondělí zhruba půl hodiny telefonicky hovořili o výsledku jednání EU v Lucemburku. Podle nejmenovaného zdroje FT je telekonference právě výsledkem amerických obav a rozhodně nebyla poslední.

Neklid MMF a některých zemí se koncentruje především na požadavek Německa a jeho severoevropských spojenců, kteří žádají zapojení soukromých investorů do pomoci Řecku. V posledním zhodnocení situace v zemi, ale měnový fond varoval, že podobné debaty jsou „neproduktivní“, přičemž neschopnost přijmout zásadní rozhodnutí by mohla ohrozit křehké ekonomické oživení v Evropě.

Britové na záchranu Řecka přispět nehodlají

Zúčastnit se záchrany Řecka není připravena Velká Británie, jak dnes uvedl britský premiér David Cameron. Podle něj si Londýn nemyslí, že by bylo vhodné záchranný mechanismus použít. Guvernér španělské centrální banky ale tvrdí, že Britové by pomoci měli, protože dluhová krize ovlivňuje i země mimo eurozónu.

„K prvnímu záchrannému úvěru pro Řecko jsme nepřispěli a nemyslíme si, že by evropský finanční mechanismus měl být jakýmkoli způsobem použit,“ prohlásil Cameron. Velká Británie neplatí eurem, její pozice je v těchto otázkách tedy podobná jako pozice České republiky.

Opačně se k celé situaci staví Čína, která chce evropským zemím pomáhat. Rozhodla se proto nakupovat dluhopisy slabých zemí z okraje eurozóny. Kolik takových dluhopisů už koupila, není přesně známo, sama Čína vždy hovoří jen o miliardách eur.

  • Evropská unie autor: Alžběta Jungrová, zdroj: ISIFA/Lidové noviny http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2618/261729.jpg
  • José Manuel Barroso autor: AP Photo/Yves Logghe, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2182/218199.jpg
  • Skotská garda autor: Peter Macdiarmid, zdroj: Getty Images http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2502/250181.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 6 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...