Ekonomickým vítězem roku má být Libye, propadákem Súdán a Řecko

Praha/Londýn – Libyjská ekonomika poroste v právě načatém roce rychleji než jakákoliv jiná na světě, uvádí ekonomický list The Economist na svých internetových stránkách. Přestože ekonomické prognózy na rok 2012 zveřejňované v tuzemských médiích se zaměřují především na vývoj Česka, eurozóny nebo větších ekonomik typu Čína a USA, nemluvilo se tolik o tom, jak se povede dalším státům napříč celým světem. 

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Majid Saeedi

Vydavatelství Economist Intelligence Unit si položilo otázku, která ekonomika zažije nejhlubší pád, nebo naopak nejvíce poroste. Jako vítěze vybralo Libyi, u které odhaduje růst HDP kolem 22 procent. Pohonem pro tento trend je pád režimu Muammara Kaddáfího. 

Boom zažije Mongolsko, Angola a Niger

Dařit by se mělo také Mongolsku, konkrétně by se mělo dočkat zhruba 15procentního růstu ekonomiky. Stojí za ním rozvoj těžařského průmyslu a tuzemské i zahraniční investice do něj vložené. Z vysokých cen komodit pak mají těžit Angola a Niger. Tyto africké státy mají především obrovské zásoby ropy a současně i velká naleziště diamantů. 

Diamant
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Chris Hondros

Irák se má v letošním roce vzpamatovat z poválečného chaosu, což má jeho ekonomice přinést zhruba 10 plusových procent. V duchu podobných čísel se má dařit i čínské ekonomice, do níž se má stahovat čím dál více aktiv ze západního světa. 

Propadne Řecko a Súdán

Na druhé straně žebříčku se pohybuje Súdán a Řecko, oba státy přitom z jiných důvodů. Súdán má čelit největšímu ekonomickému zpomalení, za nímž stojí rozdělení země na dvě poloviny v loňském červenci. Nově vzniklému Jižnímu Súdánu totiž připadly tři čtvrtiny veškerých ropných zásob původního území. 

Samostatnou kapitolou je pak propad evropských ekonomik způsobený dluhovou krizí v eurozóně. Zhruba osmiprocentní pokles HDP by mohl postihnout Řecko. Portugalská ekonomika by pak měla podle The Economist ztratit až pět procent. Kolem nuly se mají pohybovat hospodářství Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Španělska, Německa nebo Irska.

Meziroční změna DPH - předpověď EIU
Zdroj: Economist Inteligence Unit