Kamiony by už napřesrok mohly platit všude, ve hře je návrat známek

Praha - Nákladní auta by mohla už příští rok platit za jízdu po všech silnicích. Ministerstvo dopravy České televizi potvrdilo, že už k tomu zpracovává analýzu. Zatímco na dálnici zajišťuje stát výběr pomocí mýtných bran, na ostatních silnicích by místo dosud uvažovaného satelitu zavedl papírové nalepovací známky. Ročně by tím mohl získat téměř miliardu korun.

Ministerstvo dopravy oprašuje myšlenku dálničních známek – alespoň jako jednu z možných variant zpoplatnění silnic nižších tříd. „V tuto chvíli to není o vracení té idey, myslím si, že otázka spíš zní, zda-li to dočasně do roku 2016 řešit nějakým alternativním způsobem, který není příliš drahý,“ uvedl šéf resortu dopravy Pavel Dobeš. Až po roce 2016 podle něj bude teprve ve hře technologické řešení.

Řidiči nákladních aut si papírové známky dobře pamatují. Až do roku 2006 si je lepili na přední sklo, aby mohli jezdit po dálnici. Řidiči osobních aut je využívají dodnes. Zatímco pomocí satelitu by stát ročně mohl vybrat přes 3 miliardy korun, známky vynesou jen jednu miliardu. Jenže náklady na vytištění známek jsou mnohem nižší, než splátky za výstavbu a provoz satelitního mýta.

Výsledky analýzy by mělo mít ministerstvo do konce června. Napovědět by měly mimo jiné například to, zda se bude zpoplatnění týkat všech nákladních aut, nebo jen vybraných segmentů – například kamionů nad 12 tun. Vláda by pak o rychlém zpoplatnění silnic nižších tříd mohla rozhodnout už během léta.

Kraje by zpoplatnění silnic nižších tříd uvítaly

Zatímco ministerstvo čeká na výsledek analýzy, kraje už mají jasno. Jejich silnice ničí nejvíc právě nákladní auta, a proto by za jízdu po nich měly platit, a to co nejdřív. „V letošním roce investujeme do oprav silnic částku, která se pohybuje kolem 2 miliard korun. To je obrovská částka, nicméně stále nestačí, protože bohužel zvláště nákladní doprava likviduje povrchy silnic rychleji, než my jsme je schopni opravovat,“ upozornil hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD).

A jeho kolegové z dalších krajů jsou podobného názoru. „Já bych byl pro, aby byly zpoplatněny všechny nákladní vozy na komunikacích Pardubického kraje, to znamená především na komunikacích druhé třídy,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý (ČSSD).

Dopravcům by známky přidělaly starosti

Pro dopravce, kteří se už nyní perou s vysokými cenami nafty, by to znamenalo náklady navíc. „Takovéto zpoplatnění by určitě postihlo především lokální dopravu. A je třeba si uvědomit, že všechna vozidla nad 3,5 tuny už dneska platí silniční daň. A ta je určena právě na budování a údržbu infrastruktury. Takže tohle je jenom další způsob, jak z nich vytáhnout nějaké peníze,“ poznamenal zástupce generálního tajemníka ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

Dopravci se už přitom chtěli letos jednou proti rozhodnutí zákonodárců bouřit. Nelíbilo se jim, že ministerstvo dopravy zvedlo mýtné, aniž by dopravcům vláda přiklepla slíbené kompenzace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 3 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 5 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 19 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
13. 7. 2025
Načítání...