Španělskem se opět nesou řecké bouře

Madrid – Mladí Španělé znovu masově protestují proti politikům i ekonomické krizi. Velké demonstrace po celé zemi připomínají první výročí vzniku hnutí nespokojených. Desetitisíce Španělů dnes navečer opět vyšly do ulic Madridu, Barcelony, Bilbaa, Málagy či Sevilly. Manifestovalo se nejen v desítkách španělských měst, ale také v Portugalsku a jinde v Evropě. Ve Španělsku akce potrvá čtyři dny a chce dokázat, že proud známý taky jako Hnutí patnáctého května neztratil sílu.

Desetitisíce lidí 15. května 2011 spontánně zaplavily madridské náměstí Puerta del Sol. Důvodem byl podle nich protest proti neschopným a zkorumpovaným politikům, kteří dovedli Španělsko do hluboké hospodářské krize. V centru metropole tehdy vzniklo stanové městečko a vydrželo tam několik týdnů. 

Teď o sobě hnutí nespokojených dává na stejném místě hlasitě vědět znovu. Na devátou večer svolalo masové demonstrace do Madridu a dalších 80 měst. „Jsme tu, abychom oslavili rok od vzniku hnutí 15. května. A hlavně proto, že se situace zhoršuje,“ vysvětlila aktivistka Ana Pancorvová. Konzervativní vláda premiéra Mariana Rajoye zavádí radikální škrty, ale mnoho lidí se domnívá, že tím prohlubuje finanční tíseň mnoha rodin.

Španělská nezaměstnanost láme rekordy

Španělsko má sice novou vládu, i ta ale zemi ordinuje přísná úsporná opatření. Hospodářství přitom neroste. Na rozdíl od nezaměstnanosti, která už dosahuje skoro 25 procent, u mladých dokonce 50. Ti berou zavděk čímkoli, třeba opravují elektřinu výměnou za lekce cizího jazyka. „Nemám peníze na kurzy angličtiny, které potřebuju. Tak nabízím jiné služby,“ říká nezaměstnaný José. 

Organizátoři doufají, že právě lidi jako José přijdou hromadně vyjádřit svou frustraci do ulic. A současně podpoří i řadu dalších akcí, které nejrůznější skupiny pořádají až do 15. května. Chtějí odpovědět na kritiky, že kvůli chybějícímu politickému vedení nedokázali požadavky prosadit. „Mohli toho dosáhnout víc, ale nedosáhli. Možná proto, že byli příliš různorodí a rozptýlení,“ myslí si sociolog Felix Ortega. 

2 minuty
Reportáž Jakuba Nettla
Zdroj: ČT24

Přes pochybnosti o síle hnutí se úřady na akce pečlivě připravují. Demonstrace sice povolily, proti delší okupaci náměstí ale hodlají zasáhnout. Úřady už varovaly, že tu nemohou nikomu dovolit tábořit přes noc. Na pořádek by měly dohlížet na dva tisíce policistů.

Protesty se nevyhnuly ani Lisabonu, Londýnu nebo Bruselu

Několik tisíc nespokojenců dnes manifestovalo také v Portugalsku. V centru Lisabonu se sešly zhruba dva tisíce převážně mladých lidí. Na transparentech byly slogany jako „Opomíjení všech zemí, spojte se“ nebo „Globální jaro, mezinárodní protest“.

Protesty stovek lidí se dnes konaly také například v Londýně nebo v Bruselu a plánovány jsou i v jihoamerických zemích včetně Brazílie a Chile. Protestující požadují zavedení řady opatření včetně celosvětového zdanění finančních transakcí a demokratičtější fungování mezinárodních finančních institucí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 120 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 120 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 121 207,55 dolarů (2,56 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
před 57 mminutami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 1 hhodinou

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 11 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 12 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 16 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 17 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 19 hhodinami
Načítání...