Apple se v Íránu prodává dobře, i přes zákazy a sankce

Teherán - Apple dobývá Írán, a to aniž by o tom vůbec věděl. Jeho obchody už jsou skoro v každé čtvrti hlavního města. Oficiální statistiky ale neexistují, protože firma do země své výrobky oficiálně vůbec nevyváží. A kvůli sankcím uvaleným na Írán za jeho jaderný program ani nesmí.

V Teheránu funguje okolo stovky obchodů prodávajících výrobky Apple. Například počítačové obchodní centrum je jedno z prvních míst, kam míří obyvatelé hlavního města, když chtějí zjistit, jaké přístroje Applu dorazily. Obchod není prázdný nikdy. 

Ali Elahi, obyvatel Teheránu

„Slyšel jsem, že tu není moc dobrá podpora iPhonu. Ale ta značka je tak silná, že ho každý chce. Včetně nás, taky jsme si iPhone koupili.“

Obchody v Íránu se ale od těch jinde na světě liší. Třeba personál nechodí s typickými modrými tričky s logem firmy. Prodejny sice nejsou tak prostorné, ovšem zboží je pravé. „Na Írán jsou uvalené mezinárodní sankce, a kvůli tomu nemáme oficiální obchod Apple. Takže skoro všechny produkty v zemi jsou buď převezené ilegálně, nebo je sem lidé dostali ve svých zavazadlech,“ vysvětluje vedoucí obchodu Amir Ghannadi. 

Přístroje od Applu si přitom nemůže dovolit každý. Průměrný plat v Íránu je okolo 400 dolarů,  tedy méně než 8,5 tisíce korun. Jen iPhone stojí minimálně třikrát tolik. Na MacBook by si obyvatelé s průměrným platem museli dávat veškerou výplatu stranou celý rok. 

V Íránu přitom není tolik dostupný internet

„Ve skutečnosti je to celkem překvapivé. Nemáme tu vysokorychlostní internet a nemůžeme tak spoustu aplikací používat. Není úplně logické platit tolik za chytré telefony. Ale zákazníci se na přístroje dívají jako na luxusní produkty, chtějí se s nimi ukázat,“ dokládá IT expert Mehdi. 

Do Íránu nesmí bez zvláštního povolení dovážet žádná americká firma. Legální cestou se tam dostává jen software, tedy hudba nebo videa. Íránci se na internetu registrují s fiktivními adresami z jiných zemí a za služby platí dárkovými šeky z ciziny.

2 minuty
Apple v Íránu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 9 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 9 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 13 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 15 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 16 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 22 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
12. 7. 2025
Načítání...