Jak správně vybrat kapra na vánoční stůl?

Praha – Kapr je jednoznačně symbolem českých Vánoc. A i když se většina šéfkuchařů shoduje v tom, že nemá zrovna nejchutnější maso, Češi ho na Vánoce rádi kupují. A tak se v dnešním díle Poradny portálu ČT24 podíváme na to, jak kapra správně vybírat, skladovat i připravovat, aby byl náš chuťový požitek co možná největší.

Kuchařští mistři se shodují v tom, že ryba je nejlepší čerstvá, nemražená. Maso ryb se totiž rychle rozkládá, a tak je ideální kupovat kapra živého. To dnes není problém, kádě s rybami potkáte skoro na každém rohu, a tak si můžeme vybrat toho svého. Základní pravidlo přitom zní: nekupujte kapra, který plave na boku, nebo dokonce břichem vzhůru. Kapr by měl vypadat čile a mít jasné oči. Také nesmí být otlučený, poraněný nebo přidušený.

Lépe se nám bude vybírat a také v lepší kondici budou kapři, když nebude káď přeplněná a ryby v ní budou mít alespoň trochu prostoru. Pokud jsou kapři v kádi namačkaní, ani trochu jim to nesvědčí. Ryba je ve stresu a v důsledku toho se jí do těla vyplavují látky, které mohou způsobit pachuť masa.

Kapra kupte nejlépe až na Štědrý den

S nákupem ryby bychom neměli spěchat, dlouhé skladování zhoršuje chuť a může se nám také snadno přihodit, že se maso zkazí. „Samozřejmě úplně nejideálnější by bylo koupit rybu 24. prosince ráno,“ radí executive chief restaurace Avantgarde PPF Gate Patrik Havlíček.

Pokud chcete nebo musíte vyrazit pro rybu den nebo dva dopředu, i to je podle něj možné, avšak v takovém případě je třeba si dát pozor na její skladování, a to i během doby, kdy s čerstvě zabitým kaprem míříte domů. „Teplota, ve které se ryba nachází, by neměla vzrůst nad 5 stupňů Celsia. Když rybu povezete jen v igelitové tašce hodinu v autě nebo v autobuse, tak jí zkracujete životnost,“ varoval Havlíček. Pokud tedy chcete, aby vám čerstvě zabitý kapr vydržel co nejdéle, zabalte ho například do termotašky s ledem, což udrží maso v chladu.

I když si řada lidí raději nechá rybu zabít přímo u prodejce, stále se najdou tací, kteří si kapra domů přivezou živého a zabijí si ho sami. I tady je ale potřeba přemýšlet nad tím, jak kapra dopravíme domů. Své doporučení na to má i jedna z neslavnějších českých kuchařek Marie Janků-Sandtnerová. Ve své Knize rozpočtů a kuchařských předpisů radí: „Nemohou-li ryby býti ve vodě, ovineme je do vlhké utěrky a do úst jim vložíme kousek chleba, který jest namočen v kořalce nebo čistém lihu.“

Na co si dát pozor při výběru chlazené ryby

Ryby se ovšem nenakupují jen z kádí. Lidé je často nakupují také v hypermarketech, kde bývají již mrtvé ryby úhledně vystavené na ledu a obvykle zde bývá také větší výběr. I tady se ale podle odborníků vyplatí obezřetnost. Poznat opravdu čerstvou rybu je pro laika obtížné. Začít bychom měli tím, že si k rybě přivoníme. Čerstvá ryba má svou specifickou vůni, tedy měla by vonět „rybinou“. V případě, že ucítíme spíše čpavkový nebo hnilobný zápach, raději bychom takovou rybu kupovat neměli. Pokud je ryba čerstvá a píchneme do ní prstem, musí být na dotek pružná a vzniklý důlek se za chvíli vyrovná.

Prodej ryb
Zdroj: ČT24/isifa/Lidové noviny

Ledacos může o čerstvosti ryby napovědět také žábra. „Žábra nesmí být matná, musí být narůžovělá. Nesmí to být šedivé ani červené,“ popsal Havlíček. A rybě se nezapomeňte podívat také do očí. Pokud je čerstvá, měly by být průzračné, čisté a bez zákalů.

Menší, nebo větší kapr?

Mezi lidmi se traduje, že se vyplatí kupovat menšího kapra, maximálně do 2,5 kila. Maso větší ryby prý bývá cítit bahnem. To je ale podle odborníků jen pověra. „Pokud něco z většího kapra cítíme, pak to určitě není bahno, ale rybí tuk, kterého má samozřejmě větší kapr více,“ vysvětlil rybář František Kölbl. Od toho se ale rybě dá snadno pomoct. „Stačí odříznout břišní tukovou řasu,“ radí. To je jasně ohraničený bílý pruh široký od 1 do 3 centimetrů, který se táhne po břiše ryby od hlavy až ke konci břišní dutiny. Pokud se tuková řasa nevyřízne, rozšíří se z ní pachuť tuku při přípravě do celé ryby. „Nelitujte porce zmenšit o tento malý kousek, stojí to za to,“ dodává Kölbl.

Mimochodem věřili byste, že při ideálních podmínkách se kapr může dožít až třiceti let a dosáhnout délky 120 centimetrů a váhy čtyřiceti kilogramů? To se ale většině kaprů v našich rybnících, zejména těch chovných, asi nepodaří. Loví se zhruba ve druhém roce života, kdy dosáhnou délky 35 centimetrů, aby mohli doputovat na náš vánoční stůl. Bezprostředně po výlovu jsou kapři umístěni do sádek s proudící vodou, aby se jejich maso vyčistilo a ztratilo svou bahnitou příchuť. Ryba se tím ocitá na dlouhou dobu mimo své přirozené prostředí, takže pustit kapra zpátky do rybníka rozhodně není dobrý nápad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 8 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025

Apple dostal od Evropské komise pokutu 500 milionů eur, Meta 200 milionů eur

Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla ve středu Evropská komise. Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy korun) a Metě 200 milionů eur (pět miliard korun). Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). Obě firmy se zřejmě odvolají.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025

Čistý zisk Tesly se v prvním čtvrtletí propadl o 71 procent

Automobilka Tesla oznámila výsledky za první čtvrtletí 2025. Čistý zisk firmy se meziročně propadl o 71 procent na 409 milionů dolarů (8,97 miliardy korun), celkové tržby klesly o devět procent, uvedla americká stanice CNBC. Podle odborníků se na situaci Tesly podepisují politické aktivity jejího ředitele Elona Muska, který v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa funguje v čele týmu pro státní efektivitu (DOGE).
22. 4. 2025Aktualizováno22. 4. 2025
Načítání...